XVII TFK: "Biała Gorączka" - spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem

Kiedy

17.10.2011
poniedziałek | godz. 17:00

Gdzie

Kafeteria Struna światła
Wydarzenie archiwalne

Jacek Hugo-Bader należy do najciekawszych reporterów piszących o Rosji. Biografia pisarza skrzy się od interesujących epizodów. Po ukończeniu studiów pedagogicznych o specjalności rewalidacja umysłowo upośledzonych pracował jako nauczyciel historii (wyrzucony w 1982 roku po pół roku pracy), nauczyciel w szkole specjalnej, ładowacz na kolei, pedagog szkolny, socjoterapeuta w poradni małżeńskiej, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, a nawet sprzedawca w sklepie spożywczym. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku. Jechał ruskim łazikiem.

Od niemal 20 lat związany jest z Gazetą Wyborczą, gdzie tworzy reportaże dla Dużego Formatu.

Nagrodzony m.in. prestiżowym Grand Press (dwukrotnie – w latach 1999 i 2003) i Bursztynowym Motylem (w 2010 za książkę Biała gorączka). Ponadto Biała gorączka została w 2010 nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.

Na spotkaniu w Dworze Artusa pisarz odpowie, jaka naprawdę jest postsowiecka Rosja. Nie zabraknie też historii z powstającej właśnie książki mającej roboczy tytuł Dziennik kołymski.

Spotkanie poprowadzi toruński reporter – Radosław Rzeszotek.

Biała gorączka (obłęd opilczy) jest efektem długiego ciągu alkoholowego, nazywanego po rosyjsku zapojem. Jej objawy to bezprzedmiotowy strach, halucynacje i agresja. Postsowiecki świat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywistość w delirium tremens… W takie obszary turyści się nie zapuszczają, nie rekomendują ich też biura podróży. To przestrzeń włóczęgów wszech maści. Świetna proza!
Mariusz Wilk

Toruński Festiwal Książki organizowany jest wspólnie z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Torunia.