Wystawa grafiki "Struktury przestrzeni"

Kiedy

14.01.2014
wtorek | godz. 20:00

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Początek artystycznego roku w Galerii Artus zapewni wystawa Struktury przestrzeni Marka Batorskiego – członka ZPAP, pedagoga i saksofonisty jazzowego. Absolwenta Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia.

Struktury przestrzeni to cykl prac graficznych i malarskich jakie stworzył Marek Batorski. Główną ideą jego sztuki jest próba odniesienia do motywów muzycznych oraz elementów pejzażu, poprzez współczesną formę plastycznego języka znaków, symboli, podziałów geometrycznych i przestrzeni abstrakcyjnych. W malarstwie prócz tradycyjnych farb artystycznych, artysta wykorzystuje farby stosowane w przemyśle – płynne emalie szybko schnące, piasek, kamyki oraz klej.

Charakterystyczną cechą obrazów są widoczne dynamiczne pociągnięcia pędzlem, jak również nawarstwienie materii uzyskane przy pomocy szpachli i patyków. Zdobyte doświadczenia w związku z realizacjami graficznymi, w szczególności linorytem, autor wykorzystuje w malarstwie, by osiągnąć czystość i klarowność kompozycji, uzyskać syntetyczną formę a przy tym wprowadzić mięsistą fakturę o silnych natężeniach. Wykorzystywana czerń ma za zadanie funkcjonować jak intencjonalna plama barwna, wymuszająca dyscyplinę kolorystyczną.

Wystawa w Dworze Artusa zaprezentuje cześć graficzną cyklu Struktury przestrzeni.

 

Forma malarska rodzi się w jakieś tajemnicy, uruchamia nieznane energie – wiedziona instynktem, wolnymi skojarzeniami, potrzebą ożywienia materii i jej swobodnego kształtowania – często bywa zagadką nawet dla samego twórcy.
Marek Batorski         

Wystawa czynna od 14 stycznia do 9 lutego 2014 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00 oraz podczas imprez.