Wojciech Pszoniak: "Belfer" - monodram

Kiedy

21.10.2012
niedziela | godz. 17:00

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Sztuka Belfer autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Praca wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały.

Wyreżyserowana przez Michała Kwiecińskiego sztuka Dopagne’a, pokazywana już była w kilkudziesięciu krajach na świecie, prowokuje do dyskusji i stawia wiele pytań dotyczących relacji nauczyciel-uczeń.

Premierowe przedstawienie odbyło się w jesienią 2004 roku. W rolę tytułowego belfra wcielił się jeden z najwybitniejszych polskich aktorów – Wojciech Pszoniak.

Belfra przeczytałem w Dialogu. Zaczynałem lekturę nieufnie. Monodram? Belgijskiego autora? O nauczycielu? Myślę, że to jeden z niewielu dzisiejszych tekstów dramatycznych, który jest po mistrzowsku napisany: prosty, bez autorskiego wdzięczenia się, zaskakujący niespodziewanymi obrotami akcji. Koniec jest zupełnie inny niż to zapowiada rozpoczęcie, a po drodze jest tyle mylących nas tropów, że ten nie najkrótszy tekst śledzi się z zapartym tchem. Zdradzić jego treść – to zbrodnia wobec widza. Natomiast za Wojciechem Pszoniakiem zwyczajnie tęskniłem. Pamiętając dawnego Pszoniaka na przykład i Swinarskiego, u Wajdy, czekałem na dzisiejszego Pszoniaka. Nie tylko dlatego, że go cenię, ale i dlatego, że go lubię. Nie ja jeden zresztą.
Jerzy Koening

Mecenasem spektaklu jest Urząd Marszałkowski    

Zapewniamy BEZPŁATNY DOJAZD i POWRÓT komunikacją miejską na monodram Wojciecha Pszoniaka. Podstawą ulgi (ważnej godzinę przed i dwie godziny po imprezie) będzie BILET NA KONCERT.

Goście wydarzenia