„Kopernik. Rewolucje” | Wojciech Orliński | Spotkanie autorskie

Kiedy

16.02.2023
czwartek | godz. 18:00

Gdzie

Dwór Artusa (II piętro)
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny i 30 minut | Spotkaniu towarzyszyć będzie stoisko księgarni Kafka i Spółka, gdzie będziecie mogli nabyć własny egzemplarz książki „Kopernik. Rewolucje”
Artykuł dostępny w audiodeskrypcji

Czy warto podważać obowiązujące prawdy? Historia nie jeden raz dowiodła, że rewolucja napędza rozwój. Choć cena kontrowersyjnych postulatów bywa wysoka, czasem trzeba wstrzymać słońce i ruszyć ziemię by obrać właściwą drogę.

W tym roku obchodzimy pięćset pięćdziesiątą rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, wybitnego uczonego, trwale związanego z Toruniem. Jego praca „O obrotach sfer niebieskich” wywołała wielkie zamieszanie w świecie naukowym. Nie przeszła również bez echa wśród ludzi wierzących, bowiem sprzeciwiała się ówczesnym dogmatom Kościoła. Tegoroczny jubileusz jest okazją do bliższego poznania historii wybitnego astronoma oraz następstw wynikających z przewrotu kopernikańskiego. Z tej okazji już szesnastego lutego o godzinie osiemnastej spotkamy się z Wojciechem Orlińskim, dziennikarzem, publicystą i autorem książki „Kopernik. Rewolucje”. Jego najnowsze wydawnictwo to nie tylko fascynująca opowieść o życiu i działalności wielkiego astronoma, ale także podkreślenie odwagi i niezłomności w wytyczaniu nowych kierunków dla rozwoju nauki.

Praca i odkrycia Kopernika są nadal cenione i inspirują kolejne pokolenia badaczy. Jak przebiegała praca toruńskiego astronoma? Jakie konsekwencje wiązały się z poszukiwaniem prawd naukowych w XVI wieku? Na te i na inne pytania odpowie Wojciech Orliński już 16 stycznia 2022 roku!

Wojciech Orliński, dziennikarz, pisarz, belfer. Od 1997 do 2021 roku pracował w „Gazecie Wyborczej”. Nadal współpracuje z jej reporterskim magazynem „Duży Format”. Autor wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz „Człowiek, który wymyślił Internet. Biografia Paula Barana”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie” (www.ekskursje.pl). Od 2020 roku pracuje jako nauczyciel chemii w jednym z warszawskich liceów.

Spotkaniu towarzyszyć będzie stoisko księgarni Kafka i Spółka, gdzie będziecie mogli nabyć własny egzemplarz książki „Kopernik. Rewolucje”.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę w średnim wieku, ubranego w białą koszulę oraz czarną kurtkę. Widzimy go z półproflu od pasa w górę. W tle jasne barwy.

fot. Albert Zawada

Czy warto podważać obowiązujące prawdy? Historia nie jeden raz dowiodła, że rewolucja napędza rozwój. Choć cena kontrowersyjnych postulatów bywa wysoka, czasem trzeba wstrzymać słońce i ruszyć ziemię, by obrać właściwą drogę.

W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego uczonego, trwale związanego z Toruniem. Jego praca „O obrotach sfer niebieskich” wywołała wielkie zamieszanie w świecie naukowym. Nie przeszła również bez echa wśród ludzi wierzących, bowiem sprzeciwiała się ówczesnym dogmatom Kościoła. Tegoroczny jubileusz jest okazją do bliższego poznania historii wybitnego astronoma oraz następstw wynikających z przewrotu kopernikańskiego. Z tej okazji spotkamy się w Dworze Artusa z Wojciechem Orlińskim – dziennikarzem, publicystą i autorem książki „Kopernik. Rewolucje”. Jego najnowsze wydawnictwo to nie tylko fascynująca opowieść o życiu i działalności wielkiego astronoma, ale także podkreślenie odwagi i niezłomności w wytyczaniu nowych kierunków dla rozwoju nauki.

Praca i odkrycia Kopernika są nadal cenione i inspirują kolejne pokolenia badaczy. Jak przebiegała praca toruńskiego astronoma? Jakie konsekwencje wiązały się z poszukiwaniem prawd naukowych w XVI wieku? Na te i na inne pytania odpowie Wojciech Orliński już 16 lutego 2023 roku!

Spotkanie poprowadzi dla Was Magdalena Kujawa.

Spotkaniu towarzyszyć będzie stoisko księgarni Kafka i Spółka, gdzie będziecie mogli nabyć własny egzemplarz książki „Kopernik. Rewolucje”.

Wojciech Orliński – dziennikarz, pisarz, belfer. W latach 1997-2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”. Nadal współpracuje z jej reporterskim magazynem „Duży Format”. Autor wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz „Człowiek, który wymyślił Internet. Biografia Paula Barana”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie” (ekskursje.pl). Od 2020 roku pracuje jako nauczyciel chemii w jednym z warszawskich liceów.