„Kopernik. Rewolucje” | Wojciech Orliński | Spotkanie autorskie

Kiedy

16.02.2023
czwartek | godz. 18:00

Gdzie

Sala Wielka (II piętro)
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny i 30 minut | Spotkaniu towarzyszyć będzie stoisko księgarni Kafka i Spółka, gdzie będziecie mogli nabyć własny egzemplarz książki „Kopernik. Rewolucje”
Artykuł dostępny w audiodeskrypcji

Czy warto podważać obowiązujące prawdy? Historia nie jeden raz dowiodła, że rewolucja napędza rozwój. Choć cena kontrowersyjnych postulatów bywa wysoka, czasem trzeba wstrzymać słońce i ruszyć ziemię by obrać właściwą drogę.

W tym roku obchodzimy pięćset pięćdziesiątą rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, wybitnego uczonego, trwale związanego z Toruniem. Jego praca „O obrotach sfer niebieskich” wywołała wielkie zamieszanie w świecie naukowym. Nie przeszła również bez echa wśród ludzi wierzących, bowiem sprzeciwiała się ówczesnym dogmatom Kościoła. Tegoroczny jubileusz jest okazją do bliższego poznania historii wybitnego astronoma oraz następstw wynikających z przewrotu kopernikańskiego. Z tej okazji już szesnastego lutego o godzinie osiemnastej spotkamy się z Wojciechem Orlińskim, dziennikarzem, publicystą i autorem książki „Kopernik. Rewolucje”. Jego najnowsze wydawnictwo to nie tylko fascynująca opowieść o życiu i działalności wielkiego astronoma, ale także podkreślenie odwagi i niezłomności w wytyczaniu nowych kierunków dla rozwoju nauki.

Praca i odkrycia Kopernika są nadal cenione i inspirują kolejne pokolenia badaczy. Jak przebiegała praca toruńskiego astronoma? Jakie konsekwencje wiązały się z poszukiwaniem prawd naukowych w XVI wieku? Na te i na inne pytania odpowie Wojciech Orliński już 16 stycznia 2022 roku!

Wojciech Orliński, dziennikarz, pisarz, belfer. Od 1997 do 2021 roku pracował w „Gazecie Wyborczej”. Nadal współpracuje z jej reporterskim magazynem „Duży Format”. Autor wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz „Człowiek, który wymyślił Internet. Biografia Paula Barana”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie” (www.ekskursje.pl). Od 2020 roku pracuje jako nauczyciel chemii w jednym z warszawskich liceów.

Spotkaniu towarzyszyć będzie stoisko księgarni Kafka i Spółka, gdzie będziecie mogli nabyć własny egzemplarz książki „Kopernik. Rewolucje”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Honorowym patronem wydarzenia jest Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Organizatorami wydarzenia jest Gmina Miasta Toruń oraz Centrum Kultury Dwór Artusa.

Partnerem wydarzenia jest Fabryka Cukiernicza Kopernik.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę w średnim wieku, ubranego w białą koszulę oraz czarną kurtkę. Widzimy go z półproflu od pasa w górę. W tle jasne barwy.

fot. Albert Zawada

Czy warto podważać obowiązujące prawdy? Historia nie jeden raz dowiodła, że rewolucja napędza rozwój. Choć cena kontrowersyjnych postulatów bywa wysoka, czasem trzeba wstrzymać słońce i ruszyć ziemię, by obrać właściwą drogę.

W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego uczonego, trwale związanego z Toruniem. Jego praca „O obrotach sfer niebieskich” wywołała wielkie zamieszanie w świecie naukowym. Nie przeszła również bez echa wśród ludzi wierzących, bowiem sprzeciwiała się ówczesnym dogmatom Kościoła. Tegoroczny jubileusz jest okazją do bliższego poznania historii wybitnego astronoma oraz następstw wynikających z przewrotu kopernikańskiego. Z tej okazji spotkamy się w Dworze Artusa z Wojciechem Orlińskim – dziennikarzem, publicystą i autorem książki „Kopernik. Rewolucje”. Jego najnowsze wydawnictwo to nie tylko fascynująca opowieść o życiu i działalności wielkiego astronoma, ale także podkreślenie odwagi i niezłomności w wytyczaniu nowych kierunków dla rozwoju nauki.

Praca i odkrycia Kopernika są nadal cenione i inspirują kolejne pokolenia badaczy. Jak przebiegała praca toruńskiego astronoma? Jakie konsekwencje wiązały się z poszukiwaniem prawd naukowych w XVI wieku? Na te i na inne pytania odpowie Wojciech Orliński już 16 lutego 2023 roku!

Spotkanie poprowadzi dla Was Magdalena Kujawa.

Spotkaniu towarzyszyć będzie stoisko księgarni Kafka i Spółka, gdzie będziecie mogli nabyć własny egzemplarz książki „Kopernik. Rewolucje”.

Wojciech Orliński – dziennikarz, pisarz, belfer. W latach 1997-2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”. Nadal współpracuje z jej reporterskim magazynem „Duży Format”. Autor wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz „Człowiek, który wymyślił Internet. Biografia Paula Barana”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie” (ekskursje.pl). Od 2020 roku pracuje jako nauczyciel chemii w jednym z warszawskich liceów.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Honorowym patronem wydarzenia jest Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Organizatorami wydarzenia jest Gmina Miasta Toruń oraz Centrum Kultury Dwór Artusa.

Partnerem wydarzenia jest Fabryka Cukiernicza Kopernik.

 

Prostokątny baner z wizerunkiem Mikołaja Kopernika po lewej stronie. Dalej na niebieskim pasku z Toruniem w tyle jest napis pięćset piędziesiąta rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Litera O w jego nazwisku przypomina słońce.Miasto Toruń