Wernisaż wystawy | „Zelma. Artysta z szuflady” | Pośmiertna i pierwsza wystawa Ryszarda Zelmanowskiego

Kiedy

06.05.2022
piątek | godz. 18:30

Gdzie

Filia Dom Muz | Podmurna
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wystawa czynna od 6 maja 2022 roku do 22 lipca 2022 roku w Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 od poniedziałku do piątku w godz. 11:00–19:00
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Wystawy

40 lat – właśnie tyle leżały w szufladzie prace Ryszarda Zelmy Zelmanowskiego. Artysty nurtującego i niebanalnego. Człowieka bezkompromisowego, chodzącego swoimi ścieżkami. O tym, że jego prace ujrzały światło dzienne, zadecydował przypadek oraz determinacja osób urzeczonych intrygującym stylem artysty.

Pośmiertna i zarazem pierwsza wystawa Zelmy prezentuje wachlarz prac, które powstawały na przestrzeni wspomnianych 40 lat. W skład wystawy wejdą grafiki z czasów studenckich, intrygujące gwasze, dynamiczne rysunki piórem oraz obrazy olejne, nad którymi artysta pracował w późniejszym okresie twórczej działalności. Wszystkie dzieła były przez niego starannie grupowane, datowane, sygnowane i zabezpieczone.

Wernisaż wystawy Zelma. Artysta z szuflady, będący unikalną okazją do obejrzenia prac artysty, odbędzie się 6 maja o godzinie 18:30 w Galerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3.


Ryszard Zelma Zelmanowski (ur. 22 stycznia 1948 roku we Wrocławiu) – absolwent grafiki i wychowania plastycznego na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. W latach 1982-2006 działał w licznych pracowniach w Toruniu oraz Grodzicznie. Wieloletni nauczyciel rysunku i malarstwa w jednej ze szkół na Rubinkowie. Jednym z jego niezrealizowanych planów było założenie pracowni portretu. Zmarł niespodziewanie 21 października 2007 roku w swoim warsztacie w Toruniu.