Wernisaż wystawy | I hit the wall and fell | Roksana Żelazkiewicz

Kiedy

07.07.2020
wtorek | godz. 16:30

Gdzie

Galeria Artus
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wejściówki dostępne w kasie Dworu Artusa od 02.07. Liczba wejściówek ograniczona, jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Wystawa czynna od 7.07. do 31.07. w Galerii Artus w dni powszednie w godz. 10:00-19:00.

Roksana Żelazkiewicz – ur. 12 marca 1996 r. w Toruniu; studentka piątego roku na kierunku Grafika; specjalność Grafika Warsztatowa w Pracowni Wklęsłodruku Katedry Grafiki WSzP UMK w Toruniu, prowadzonej przez dr hab. Marka Zajko prof. UMK i mgr Oksanę Budną. Artystka uczestniczyła w wielu wystawach międzynarodowych i krajowych, m.in.; 2nd International Print Biennial Lodz, International Print Award Carmen Arozena 2018, XI Biennale Grafiki Studenckiej 2019 w Poznaniu, XVII Międzynarodowym Konkursie Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu Ostrów Wielkopolski oraz UMBRA: New Prints For A Dark Age w Nowym Yorku.

Prezentowane w serii I hit the wall and fell prace to grafiki, które powstały w przeciągu dwóch lat akademickich 2018-2019 i są ściśle związane z tematem, z którym Artystka mierzy się od początku studiów.

Roksana Żelazkiewicz w grafice silnie odnosi się do ludzkiego ciała – poprzez fizyczną deformację i niedopowiedzenie buduje własną wizję postaci – dziwaczny obraz zniszczonej istoty ludzkiej. Koncentruje się na formie, szuka właściwych kątów, odpowiednich napięć i interesujących poz. Opiera się na dynamicznym wyczuciu kompozycji i różnorodności tekstur, aby stworzyć dwuwymiarową powierzchnię. Wyzwanie podjęte przez Artystkę polega na wyjściu poza zwyczajność, uchwyceniu unikalnego kadru. Stara się używać przenośni do stworzenia atmosfery, aby dowiedzieć się, jak niejednoznaczna może być pozycja.

Technika wklęsłodruku i jej niekończące się możliwości, pozwalają Roksanie Żelazkiewicz na ciągłe poszukiwania nowych form przekazu. Tnie, odkształca, zmienia, poszukuje. Buduje obraz z kawałków, wykorzystując szeroki wachlarz możliwości, jakie oferuje grafika warsztatowa, w tym techniki metalowe – głębokie czernie i trawienia. Z tego powodu, niektóre grafiki są drukowane z dwóch matryc, a inne z pięciu i zwykle w więcej niż jednej wersji. Celem Artystki jest zainspirowanie odbiorcy do dokładniejszego patrzenia na otaczający  świat, do odkrywania niepokojącego piękna w zwykłych miejscach.

W wernisażu będzie można uczestniczyć osobiście, zgodnie z zasadami rygoru sanitarnego obowiązującymi w instytucjach kultury.