Wernisaż wystawy | Uchwycone – zatrzymane | Mieczysław Wilczewski

Kiedy

13.10.2021
środa | godz. 18:30

Gdzie

Filia Dom Muz | Podgórz
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wystawa czynna od 13 października do 12 listopada 2021 roku w galerii przy ul. Poznańskiej 52 w poniedziałki i piątki w godz. 10:00-16:00, a także wtorki, środy i czwartki w godz. 10:00-19:00
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Wystawy

Mówią o nim chłopak z Mokrego, bo chociaż mieszka obecnie w Poznaniu, to sercem i duszą wciąż pozostaje Torunianinem. W swoich obrazach zachwyca pasją do uwieczniania piękna przyrody, oddaje jej naturalność, zatrzymuje czas i przenosi widza w zupełnie inne miejsce, pełne spokoju i refleksji. Opowiada historie miejsc i ludzi, uwiecznia dawne wspomnienia. Tak właśnie prezentować się będzie wystawa Uchwycone – zatrzymane.

Już na początku października przygotowaliśmy dla Was wernisaż wystawy Mieczysława Wilczewskiego, wielowymiarowego artysty o szerokich zainteresowaniach. Oprócz malarstwa zajmuje się także pisarstwem, uwieczniając to, co go otacza i w czym sam uczestniczy. Jest autorem książek Mój Toruń. Wspomnienia chłopaka z Mokrego, Słowem malowane. Opowieści z Puszczy Drawskiej, Prowadź muszlo Jakubowa. Rowerem na szlaku wiary. Co więcej, artysta jest doktorem nauk wojskowych, był wykładowcą i adiunktem Poznańskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej, a obecnie emerytowanym pułkownikiem Wojska Polskiego. W latach 2013—2019 prowadził Szkołę Malowania dla dzieci i młodzieży, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy ukazujące zarówno przyrodę, jak i codzienne życie miast, miasteczek i wsi (nie tylko polskich) oraz ludzi w nich mieszkających. Dwa z nich należą obecnie do kolekcji Muzeum Etnograficznego w Toruniu – tym większa gratka, że będzie je można podziwiać w Domu Muz na Pogórzu. Nadchodząca wystawa to świetna okazja, aby podziwiać kunszt i wrażliwość estetyczną wyjątkowego artysty.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 października 2021 roku o godz. 18:30 w Domu Muz na Podgórzu. W wernisażu będzie można uczestniczyć osobiście, zgodnie z zasadami rygoru sanitarnego obowiązującymi w instytucjach kultury.