Wernisaż | Katarzyna Bilska | Baśń o Toruniu

Kiedy

17.07.2020
piątek | godz. 18:00

Gdzie

Filia Dom Muz | Podgórz
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wystawa czynna 17.07.-31.08. w Galerii Muz przy Poznańskiej w dni powszednie w godz. 10:00-16:00.
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Wystawy

Katarzyna Bilska twórczością plastyczną zajmuje się od dziecka. Jest samoukiem, jednak brała udział w różnych warsztatach, plenerach plastycznych oferowanych przez rozmaite placówki kulturalne, między innymi w warsztatach pisania ikon I i II stopnia.

Tematy jej prac to przede wszystkim architektura świecka oraz sakralna, a także postaci świętych (ikony). Jej ulubiona technika to rysunek (suchy pastel). Na świat patrzy przez pryzmat autyzmu.

Autorka lubi chodzić uliczkami toruńskiej Starówki i w swoich pracach inspiruje się chętnie stylistyką gotyku. Jej proces twórczy można porównać do rozwoju rośliny. W czasie takich podróży coś pojawia się w zalążku, drzemie, potem zaczyna nieśmiało wzrastać, rozwijać się, i znajduje swój finał i owoc w procesie tworzenia.

Katarzyna Bilska jest osobą, która myśli kolorami. Lubi barwy mocno nasycone, kontrasty – połączenie błękitu, turkusu z pomarańczem, z żółcienią. Jej budynki są raczej spłaszczone, podzielone na liczne segmenty. Jej świat jest pozamykany w ściśle określonych ramach, pokawałkowany, obrysowany mocnymi konturami, co odzwierciedla rodzaj zamknięcia, w którym Autorka siebie odnajduje.

Jej prace są porównywane do twórczości Nikifora Krynickiego, do mozaik lub określane jako baśniowe. Zapraszamy na wystawę, by odkryć tę niezwykłą baśń o Toruniu.

W wernisażu będzie można uczestniczyć osobiście, zgodnie z zasadami rygoru sanitarnego obowiązującymi w instytucjach kultury.