Toruński Festiwal Książki | Sąsiedzi – trudne relacje | Spotkanie z Moniką Sznajderman i Pawłem P. Reszką

Kiedy

07.12.2020
poniedziałek | godz. 19:00

Gdzie

YouTube i Facebook Dworu Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Transmisja na żywo wydarzenia dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 19:00, a także przez 2 miesiące po jego zakończeniu | Specjalnie dla Was partnerzy Festiwalu przygotowali na hasło: Toruński Festiwal Książki rabat na książki: Księgarnia Kafka i spółka – 15% i Księgarnia Hobbit – 5%. | Dla pierwszych 500 osób wydawnictwo Agora i portal publio.pl ufundował specjalną zniżkę 50% na zakup książki Pawła Piotra Reszki ( kod: PLUCZKI50)
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Kim byli sąsiedzi Zagłady? Czy jesteśmy dziś coś winni przeszłości? Jak mierzyć się z pustką po Żydach, Łemkach, Cyganach?

Podczas spotkania w trakcie Toruńskiego Festiwalu Książki z Moniką Sznajderman i Pawłem P. Reszką porozmawiamy o trudnym sąsiedztwie, m.in. w kontekście relacji polsko-żydowskich. Poruszymy problem pamięci o Innych oraz naznaczonej przez historię przestrzeni. Kontekstem rozmowy będą najnowsze książki zaproszonych gości:

  • Pusty las Moniki Sznajderman – opowieść autorki o życiu w Wołowcu, beskidzkiej wsi, w której przywraca pamięć dawnych mieszkańców tych terenów
  • Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota – reportaż Pawła P. Reszki opisujący proceder przekopywania masowych grobów na terenach byłych obozów zagłady przez mieszkańców pobliskich wsi.

Obie publikacje znalazły się w finałowej siódemce książek nominowanych w 2020 r. do Nagrody Literackiej NIKE.

Spotkanie rozpocznie się czytaniem fragmentów Pustego lasu i Płuczek przez aktorki i aktorów Teatru im. Wilama Horzycy: Karinę Krzywicką, Annę Magalską, Jarosława Felczykowskiego i Łukasza Ignasińskiego.

Spotkanie z Autorami poprowadzi dla Was Marta Siwicka – literaturoznawczyni i specjalistka ds. komunikacji w Teatrze Horzycy.

Kliknij i przenieś się do artusowego


Specjalnie dla Was partnerzy Festiwalu przygotowali na hasło: Toruński Festiwal Książki rabat na książki: Księgarnia Kafka i spółka – 15% i Księgarnia Hobbit – 5%.

Dla pierwszych 500 osób wydawnictwo Agora i portal publio.pl ufundował specjalną zniżkę 50% na zakup książki Pawła Piotra Reszki. Wystarczy wejść na stronę publio.pl. i przy zakupie e-booka lub audiobooka wpisać specjalny kod: PLUCZKI50. Kod obowiązuje do końca roku.

Monika Sznajderman – antropolożka kultury, doktor nauk humanistycznych. Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Autorka m.in. Fałszerzy pieprzu, w których opisała losy swoich dwóch rodzin – polskiej i żydowskiej. Laureatka wielu nagród m.in.  Nagrody Literackiej Miasta Radomia, Nagrody im. Jerzego Turowicza i Nagrody im. Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego. Od ponad trzydziestu lat mieszka w Beskidzie Niskim.

Paweł Piotr Reszka – reporter Dużego Formatu, z wykształcenia historyk, były wieloletni dziennikarz lubelskiej Gazety Wyborczej, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę Diabeł i tabliczka czekolady, trzykrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy.