Toruński Festiwal Książki: Gdańsk w literaturze polskiej. „Hanemann” i „Krótka historia pewnego żartu” Stefana Chwina – lekcja literatury

Stefan Chwin na Górze Św. Anny fot. Krystyna Chwin Ikopia

Kiedy

12.06.2019
środa | godz. 11:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Jednym z gości Toruńskiego Festiwalu Książki będzie Stefan Chwin – ceniony powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury i grafik związany z Gdańskiem. W trakcie swojego wykładu przedstawi, jak ujmowano nadbałtyckie miasto w literaturze. Punktem wyjścia do rozważań będą jego dwie kultowe powieści: Hanemann i Krótka historia pewnego żartu.

Na tą swoistą „lekcję polskiego” zapraszamy w szczególności młodych uczestników, aby poszerzyć ich horyzonty jako czytelników. Celem wykładu jest pokazanie, że analiza tekstu, która młodzieży kojarzy się z nudnymi rozprawkami, jest czymś znacznie więcej. To odszyfrowywanie tajemnic, które kryje literatura, i które mogą okazać się niesamowitym przeżyciem.

Stefan Chwin jako naukowiec, profesor nauk humanistycznych, zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej. Za przełomowy moment w jego karierze pisarskiej uznaje się opublikowanie powieści Hanemann w 1995 roku, która ogromnym sukcesem cieszyła się nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Gdańskim na wydziale filologicznym, a jego twórczość zawiera w sobie nieco ponad czterdzieści powieści, opowiadań, esejów i publikacji prasowych, zamieszczanych w czasopismach w Polsce i na świecie.

Mądrzy ludzie mówią, że trzeba poddać się losowi, bo rzeczy, które wydają się niemożliwe, stają się czasem możliwe. Czyż może być piękniejszy dowód na rozumność świata?

Stefan Chwin, Żona prezydenta