Toruński Festiwal Książki: Joanna Bator – spotkanie autorskie

Joanna Bator, fot.T. Sikora

Kiedy

13.06.2019
czwartek | godz. 19:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Pisarka, publicystka, podróżniczka, eseistka, specjalistka od antropologii kultury i gender studies, nauczycielka akademicka – Joanna Bator, będzie gościć na tegorocznym Toruńskim Festiwalu Książki. Za reportaż Japoński wachlarz otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak, międzynarodowe uznanie zaś przyniosła jej pierwsza powieść, Piaskowa góra. Jest wielbicielką i znawczynią kultury japońskiej, jej starą pasją jest bieganie, a nowszą – japoński taniec butoh. Jakich jej zainteresowań jeszcze nie znamy? Mamy nadzieję się o tym dowiedzieć właśnie w trakcie spotkania.

 

Joanna Bator jest z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Doktorat z filozofii obroniła w Polskiej Akademii Nauk, porzuciła jednak pracę naukową na rzecz literatury. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść Piaskowa góra (2009), która rozpoczęła tzw. „wałbrzyską trylogię”. Cały cykl – razem z pozostałymi częściami Chmurdalia (2010) i Ciemno, prawie noc (2012) – przetłumaczono na wiele języków. Na podstawie ostatniego tomu powstał film w reżyserii Borysa Lankosza, który miał swoją premierę w marcu 2019 r.

Laureatka prestiżowych, międzynarodowych nagród (szwajcarska Spycher Prize w 2014 roku, niemiecka Nagroda Literacka im. Stefana Heyma, niemiecka Nagroda Literacka Usedomer w 2017 roku) mieszka obecnie w Podkowie Leśnej. Mentalnie natomiast przebywa na emigracji w Japonii, której to kultura jest jej ogromną pasją.

Spotkanie autorskie z Joanną Bator z pewnością dostarczy gościom Festiwalu niezwykłej różnorodności. Szeroko pojęta tematyka kobieca, podróże na daleki wschód, rzeczywistość, przedstawiona w jej książkach – powodów do dyskusji nie zabraknie, o co zadba na pewno publiczność swoimi pytaniami oraz prowadząca spotkanie Marta Siwicka.

Odnoszę wrażenie, że podobnie jak ja w młodości, nie masz potrzeby celu, ale posiadasz zdolność odróżniania podróży od dryfowania.

Joanna Bator, Chmurlandia