Toruński Festiwal Książki - Marcin Wicha

Marcin Wicha fot. Paweł Krzywicki

Kiedy

15.06.2018
piątek | godz. 19:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Prowadzenie spotkania Marta Siwicka
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Marcin Wicha to objawienie ostatnich kilku lat na rynku literackim w Polsce. Tematem spotkania z autorem podczas Toruńskiego Festiwalu Książki będzie przede wszystkim jego ostatnia książka z 2017 r. Rzeczy, których nie wyrzuciłem, która została nagrodzona Paszportem „Polityki” i znalazła się wśród publikacji nominowanych do nagrody Nike 2018.

 

Autora doceniono za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu – takie słowa znalazły się w uzasadnieniu do nagrody Paszportów „Polityki”. Rzeczy, których nie wyrzuciłem to przejmująca opowieść o przeszłości, do której napisania natchnęły Wichę rzeczy znalezione w mieszkaniu jego zmarłej matki. Porządkując jej rzeczy, jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

 

Marcin Wicha dorosłej publiczności dał się poznać chwilę wcześniej w 2015 roku książką – esejem Jak przestałem kochać design, w której połączył opowieść autobiograficzną o dorastaniu w domu architekta, w którym toczy się wojna z peerelowską brzydotą, z opowieścią o estetycznych przemianach w Polsce ostatnich 40 lat.

Marcin Wicha – ur. 1972 r. w Warszawie. Grafik. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne. Autor książek dla  dorosłych: Rzeczy, których nie wyrzuciłem, za którą otrzymał w 2017 roku Paszport „Polityki” oraz Jak przestałem kochać design. Wydał również kilka książek dla dzieci. Jego teksty ukazywały się między innymi w Autoportrecie, Literaturze na Świecie i Tygodniku Powszechnym. W tym ostatnim przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze. Współpracuje z  Gazetą Wyborczą i Charakterami.