Toruński Festiwal Książki - Magdalena Grzebałkowska

Kiedy

17.06.2018
niedziela | godz. 19:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Prowadzenie spotkania Natalia Waloch
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Toruński Festiwal Książki

Gościem Toruńskiego Festiwalu Książki będzie Magdalena Grzebałkowska, ceniona pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”. Od lat jej książki cieszą się uznaniem czytelników i krytyków. Najnowsza książka Komeda. Osobiste życie jazzu była jedną z najbardziej wyczekiwanych w 2018 roku. Nic dziwnego, ponieważ autorka dała się wcześniej poznać w głośnym dziele, opisującym życie rodziny Tomasza i Zdzisława Beksińskich (Beksińscy. Portret podwójny) oraz pisząc biografię ks. Jana Twardowskiego (Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego). W 2016 roku nominowana do nagrody Nike za książkę 1945. Wojna i pokój, która jest reporterskim obrazem ukazującym losy ludzi, którzy musieli zmierzyć się z rzeczywistością trudnych dni tuż przed i tuż po zakończeniu II wojny światowej.

W spotkaniu z czytelnikami w czasie Toruńskiego Festiwalu Książki z pewnością nie zabraknie opowieści o jej najnowszej książce Komeda. Osobiste życie jazzu, w której opisała życie jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie muzyków w środowisku jazzowym, który w naszym kraju ma wręcz pozycję legendy tego gatunku. W latach 50 XX w. jazz w Polsce nie cieszył się tolerancją ze strony władz. Spotkanie będzie okazją do zapytania reportażystki o tamten trudny okres w życiu Komedy oraz drogę jaką przeszedł do wolności artystycznej.

Mnie bardzo w człowieku interesuje jego zwyczajne życie. To, jacy ludzie są po zamknięciu drzwi, w domu, prywatnie i jak to wpływa na ich twórczość – gdy zajmuję się jakimiś artystami.
Magdalena Grzebałkowska, culture.pl