Toruńska Giełda Winylowa vol. 18

Toruńska Giełda Winylowa, fot. domena publiczna

Kiedy

15.06.2019
sobota | godz. 13:00

Gdzie

Galeria Artus
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie będzie odbywało się w godzinach 13:00-17:00

Po raz kolejny Toruńska Giełda Winylowa zawita w progi Dworu Artusa. Od lat winyle wolno wracają do łask. Można powiedzieć, że swoista moda na czarne krążki jest wyrazem uznania dla tego nośnika, a artyści, którzy nagrywają swoje płyty na nich doceniają ciekawe brzmienie, unikatowy charakter i kolekcjonerską wartość czarnego krążka.

Giełda została stworzona przez toruńskiego fotografa i kolekcjonera Jacka Chmielewskiego, który to konsekwentnie stara się promować muzykę nagraną na czarnych krążkach. Dlaczego warto wybrać winyle? Ponad 30 lat temu w programie Sonda pojawił się po raz pierwszy rewolucyjny wynalazek w dziedzinie audio – mieniąca się kolorami płyta kompaktowa. Jeden z prowadzących cytował melomanów, którzy udowadniali, że cyfrowy dźwięk z płyty CD jest jednak zbyt doskonały, pozbawia nagrania tej specyficznej miękkości, zastępując ją ostrym i krystalicznie idealnym dźwiękiem. Wkrótce płyty winylowe zaczęły znikać z rynku, stając się znakiem rozpoznawczym wapniaków nie idących za nowoczesnością. A jednak, po 25 latach winyle powróciły dumnie na półki w wielu naszych domach.

Płyty winylowe i gramofony stały się jednym z najbardziej urzekających powrotów tego co stare i sprawdzone. Coraz częściej przeznaczamy dla nich ważne miejsce w pokoju, salonie lub nawet specjalnym pomieszczeniu do słuchania muzyki.