Tajemniczy tunel pod Wisłą, czyli jak powstają legendy miejskie

Tajemniczy tunel pod Wisłą

Gdzie

Piwnice Kultury

Bilety

6zł / normalny

Prowadzący: Monika Ratajczyk

Telefon: 792 006 098

E-mail: monika@artus.torun.pl

Zajęcia dla dzieci 7-12 lat | Czas trwania 1,5 h | Koszt - 6 zł /osoby | Grupa od 10 do 25 osób | Prowadząca - Monika Ratajczyk | Więcej info - 792 006 098
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Edukacja

Tajemniczy tunel pod Wisłą

Co to jest legenda miejska? Czy każda taka opowieść zawiera w sobie ziarno prawdy? Na bazie toruńskiej legendy o tajemniczym tunelu pod Wisłą dzieci poznają schemat powstawania takich historii. Tym samym odpowiemy na pytanie jak odróżnić prawdę od fikcji?

Przyjrzymy się bliżej pracy odkrywcy (historyk sztuki i archeolog – niczym Indiana Jones), który aby móc rzetelnie zbadać temat, musi posiadać ogromną wiedzę. Wspólnie zastanowimy się czy możliwe jest uchwycenie momentu, gdy jakaś opowieść np. rodzinna, zamienia się w „legendę” opowiadaną przez pokolenia? Czy przedstawiane w historii o tunelu pod Wisłą informacje są prawdziwe? Czy ktoś badał tę sprawę na przestrzeni lat i czy w ogóle możliwe było by kilka wieków temu tworzyć takie tunele?

Podczas tych wypełnionych edukacyjnymi zabawami warsztatów, odkryjemy tajemnice opowieści o tunelu. Sami, dzięki zabawie w głuchy telefon zobaczymy, jak zmiana kilku słów może przeinaczyć sens wypowiedzi. Zastanowimy się również, jak dziś można byłoby przeprowadzić ewakuację Zamku Dybowskiego, po czym spróbujemy stworzyć z origami proponowane środki transportu, jak np. statki, które obowiązkowo każdy mały odkrywca przyozdobi według własnego pomysłu.

Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.