e-Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła | Sąd Ostateczny

Kiedy

24.03.2021
środa | godz. 17:30

Gdzie

YouTube i Facebook Dworu Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Transmisja na żywo wydarzenia dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń

Kliknij i przenieś się do artusowego

Kolejny wykład, w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcony będzie Sądowi Ostatecznemu Hansa Memlinga. Ten monumentalny tryptyk to jeden z najcenniejszych obrazów znajdujących się w polskich zbiorach.

Malowidło obecnie jest ozdobą Muzeum Narodowego w Gdańsku, ale mało kto wie, że do Polski dotarł, jako łup gdańskich kaprów. Obraz wykonano na zamówienie włoskiego bankiera Angola di Jacopo Taniego z brugijskiej filii banku Medyceuszy – fundator wraz z żoną jest uwieczniony na skrzydłach ołtarza. Pierwotnie miał zawisnąć w rodowej kaplicy San Michele w kościele San Bartolomeo w Badia Fiesolana pod Florencją. Jednak podczas transportu do Italii został zrabowany przez gdańskiego kapra Pawła Beneke. Gdańscy właściciele statku kaperskiego – podczas podziału łupów – ofiarowali ołtarz Memlinga gdańskiemu Kościołowi Mariackiemu, a dziś ze względu na swoją wartość jest przechowywany w Muzeum Narodowym.

Malowidło zachwyca szczegółami i niezwykłymi detalami. Wciąż też wywołuje wrażenie swoją wizją Sądu Ostatecznego, w którym Chrystus i Archanioł Michał decydują o losie dusz. Obraz skrywa wiele tajemnic i ukrytych detali, które poznamy w trakcie wykładu. Będziemy też mogli zobaczyć szereg zbliżeń i szczegółów. Poznamy ciekawostki, ale także spróbujemy zrozumieć dzieło Hansa Memlinga. Podejmiemy również próbę ustosunkowania się do nowych rewelacji związanych z autorstwem gdańskiego dzieła.

Czy nam się uda? Przekonacie się już 24 marca na artusowym Facebooku i YouTubie. W trakcie spotkania będziecie mogli zadawać pytania i formułować swoje teorie interpretujące malowidło. Wykład będzie dostępny po zakończeniu na obu naszych profilach bez ograniczeń.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa, historyk sztuki.