Sztuka w Artusie – Wymarsz strzelców, czyli krótka historia arcydzieła Rembrandta

Kiedy

26.09.2019
czwartek | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Jesienna edycja Sztuki w Artusie skupi się na postaci Rembrandta van Rijna, jednego z najważniejszych artystów w dziejach sztuki. W roku 2019 obchodzimy okrągłą, 350 rocznicę śmierci malarza i dlatego właśnie zdecydowaliśmy się opowiedzieć o jego twórczości. Żeby jednak nie ugrzęznąć w meandrach biografii i setek dzieł jakie zostawił po sobie ten wybitny holenderski twórca, postanowiliśmy skupić się na jednym z jego najsłynniejszych malowideł. Obrazie kanonicznym, który znany jest pod tytułem Wymarsz strzelców.

Dzieło znajduje się obecnie w amsterdamskim Rijksmuseum, w specjalnie zaprojektowanej sali muzealnej, w której eksponowane jest niczym ołtarz w przestrzeni sakralnej. I zaiste jest to malowidło wielkie. Wielowątkowe, pełne tajemnic i pasjonujących historii, które w trakcie postaramy się Wam odkryć.

Namalowane w 1642 roku dzieło przedstawia kompanię straży obywatelskiej z Amsterdamu z połowy XVII wieku. Członkami tej kompanii, dowodzonej przez Fransa Banningh Cocqa, byli kupcy handlujący suknami, a sam obraz odznacza się nowatorskim jak na owe czasy przedstawieniem portretowanych ludzi. Rembrandt przedstawił bowiem członków Straży w ruchu, wychodzących prawdopodobnie na służbę. Malowidło nie tylko ma nowatorską formę, ale i bogatą ikonografię, a jego losy pełne są burzliwych epizodów. Było ucinane, oblewane kwasem, prowokowało do dyskusji i burzliwych wystąpień. Przyniosło Rembrandtowi wieczną chwałę i… było też pośrednią przyczyną jego bankructwa. Dlaczego? O tym wszystkim dowiemy się podczas kolejnego wykładu z cyklu Sztuka w Artusie.

Wykład tradycyjnie poprowadził Łukasz Wudarski.