Sztuka w Artusie | Panny Dworskie Velázqueza - dzieło, które inspiruje
Kolejna Sztuka w Artusie będzie miała nietypową odsłonę. Tym razem nie będzie wykładem, a okraszoną multimediami rozmową, którą Łukasz Wudarski przeprowadzi z filozofką i krytyczką sztuki Maliną Barcikowską – redaktorką i współautorką pracy naukowej Infantka Małgorzata we współczesnej sztuce polskiej. Rozmowa skupi się na historii, ikonografii i niezwykłym wręcz oddziaływaniu słynnego dzieła Diego Velázqueza – Panny Dworskie, będącego ozdobą madryckiego Prado.
Panny Dworskie to nie tylko najbardziej znane dzieło Diego Velázqueza, ale także obraz pełen tajemnic i nieustający materiał do kolejnych wciąż interpretacji jakie tworzą historycy sztuki. Czym właściwie jest to malarskie arcydzieło? Portretem? Sceną rodzajową? Zabawą z widzem? Czy jest to ukazanie monarszego majestatu, nadziei pokładanych w infantce oraz podkreślenie roli artysty jako zbliżonego do pary królewskiej dworzanina, czy może po prostu popis malarskich możliwości Diego Velázqueza? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania.
Malina Barcikowska – z wykształcenia filozofka, zawodowo zainteresowana kulturą współczesną. Krytyczka sztuki. Publikuje teksty o sztuce i rozprawy naukowe. Przez długi czas związana z CSW w Toruniu. Członkini AICA i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.