Sztuka w Artusie – Hieronim Bosch – Dotknięty przez diabła
Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie ze sztuką poświęcone będzie Hieronimowi Boschowi, niezwykłemu artyście, którego sztuka wciąż wymyka się interpretacjom. W roku 2016 mija 500 lat od śmierci artysty, jest to więc najlepszy moment na przypomnienie tego wielkiego malarza.
Twórczość Boscha charakteryzuje złożona symbolika, dotycząca w wielu przypadkach grzeszności i niedoskonałości człowieka, poprzez swą zawiłość nie do końca jasna dla odbiorców.
Mówi się, że malarstwo Boscha stanowiło inspirację dla XX-wiecznych surrealistów i nie ma się co dziwić, wszak jego dzieła przepełnione są dziwacznymi wyobrażeniami, monstrami, scenami obscenicznymi i wymyślnymi torturami. Wszystko to sprawiło, że wokół artysty narosła legenda twórcy chorego psychicznie, żyjącego na obrzeżach społeczeństwa. W najlepszym przypadku uznawano go za heretyka religijnego albo zwolennika alchemii i okultyzmu.
Tej ugruntowywanej przez stulecia legendzie przeczą dosyć dobrze udokumentowane fakty z jego życia, które ujrzały światło dzienne przy okazji wielkiej monograficznej wystawy artysty. Wykład w syntetyczny sposób zaprezentuje wszystkie te najnowsze interpretacje, a także wiele nieznanych dotąd ciekawostek i analiz.
Wykład poprowadzi Łukasz Wudarski.