Sztuka w Artusie – Boże Narodzenie w sztuce

Kiedy

07.12.2016
środa | godz. 17:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Sztuka w Artusie poświęcone będzie obecności tematyki Bożego Narodzenia w sztuce europejskiej.

Motyw narodzin Chrystusa to jeden z najpopularniejszych tematów nowożytnej ikonografii. Za źródło literackie służyła przede wszystkim narracja ewangeliczna, ale obfitych historii dostarczały również apokryfy, będące dla chrześcijan pierwszych wieków niezwykle ważnym źródłem wiedzy o chwilach z życia Jezusa i jego rodziny, o których nie wspominają teksty oficjalne.

Dla dawnych mistrzów Boże Narodzenie było nie tylko okazją do pokazania wykładni teologicznej, ale także uniwersalną opowieści o radości z faktu narodzin. Nie bez znaczenia był też kunszt artystyczny, dla którego doskonałą manifestacją mógł być ten niosący optymizm temat. Dla artystów współczesnych tematyka nabrała zupełnie innego znaczenia stając się często punktem wyjścia humanistycznych wartości.

Podczas wykładu poznamy nie tylko najwybitniejsze dzieła związane z szeroko rozumianą tematyką bożonarodzeniową, ale także zlustrujemy mniej znane motywy ikonograficzne, ich genezę i przesłanie. A wszystko ilustrowane multimediami przedstawiającymi wybitne przykłady wielkiej sztuki: zarówno te powszechnie znane jak i zupełnie niespotykane.

Wykład poprowadzi Łukasz Wudarski.