Sztuka w Artusie – Antonio Gaudi: czarodziej architektury

Kiedy

05.05.2016
czwartek | godz. 17:00

Gdzie

Sala Mała
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wykład potrwa ok. półtorej godziny

Antonio Gaudi to twórca, który stał się architektem symbolem. To on ukształtował nowoczesne postrzeganie miasta.

Dziś popularność Gaudiego jest ogromna. Mimo tego, że żył w innej epoce jest artystą na wskroś współczesnym. Do myślenia o architekturze podchodził w sposób całościowy, starał się w niej zakląć piękno, funkcjonalność, spirytualizm, a także ekologię.

To on jako pierwszy do tworzenia budowli wykorzystywał potłuczone kafle, porcelanę, zabawki dziecięce, metalowe obręcze z bel bawełny, sprężyny z łóżek. Nadawał im nowe życie. Nowe piękno. Był trochę jak Leonardo da Vinci. Artysta wynalazca.

Chociaż jest twórcą dwudziestowiecznym, wciąż nie został do końca odkryty i do końca zrozumiały. Był tylko genialnym architektem, ale i głęboko wierzącym i oddanym Bogu człowiekiem, przez wielu już dziś uznanym za świętego. W 1992 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, który według wielu źródeł w tym roku ma się zakończyć wyniesieniem Gaudiego na ołtarze.

Wykład będzie nie tylko syntetycznym przedstawieniem życia i dzieła Gaudiego, ale i próbą odpowiedzi na pytanie ile współczesna architektura zawdzięcza barcelońskiemu twórcy.

Wykład poprowadzi historyk sztuki Łukasz Wudarski.

Antonio Gaudi