Sztuka w Artusie – Antonio Gaudi: czarodziej architektury
Antonio Gaudi to twórca, który stał się architektem symbolem. To on ukształtował nowoczesne postrzeganie miasta.
Dziś popularność Gaudiego jest ogromna. Mimo tego, że żył w innej epoce jest artystą na wskroś współczesnym. Do myślenia o architekturze podchodził w sposób całościowy, starał się w niej zakląć piękno, funkcjonalność, spirytualizm, a także ekologię.
To on jako pierwszy do tworzenia budowli wykorzystywał potłuczone kafle, porcelanę, zabawki dziecięce, metalowe obręcze z bel bawełny, sprężyny z łóżek. Nadawał im nowe życie. Nowe piękno. Był trochę jak Leonardo da Vinci. Artysta wynalazca.
Chociaż jest twórcą dwudziestowiecznym, wciąż nie został do końca odkryty i do końca zrozumiały. Był tylko genialnym architektem, ale i głęboko wierzącym i oddanym Bogu człowiekiem, przez wielu już dziś uznanym za świętego. W 1992 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, który według wielu źródeł w tym roku ma się zakończyć wyniesieniem Gaudiego na ołtarze.
Wykład będzie nie tylko syntetycznym przedstawieniem życia i dzieła Gaudiego, ale i próbą odpowiedzi na pytanie ile współczesna architektura zawdzięcza barcelońskiemu twórcy.
Wykład poprowadzi historyk sztuki Łukasz Wudarski.