Sztuka w Artusie – Antonio Gaudi: czarodziej architektury

Kiedy

05.05.2016
czwartek | godz. 17:00

Gdzie

Sala Mała
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wykład potrwa ok. półtorej godziny
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Sztuka w Artusie

Antonio Gaudi to twórca, który stał się architektem symbolem. To on ukształtował nowoczesne postrzeganie miasta.

Dziś popularność Gaudiego jest ogromna. Mimo tego, że żył w innej epoce jest artystą na wskroś współczesnym. Do myślenia o architekturze podchodził w sposób całościowy, starał się w niej zakląć piękno, funkcjonalność, spirytualizm, a także ekologię.

To on jako pierwszy do tworzenia budowli wykorzystywał potłuczone kafle, porcelanę, zabawki dziecięce, metalowe obręcze z bel bawełny, sprężyny z łóżek. Nadawał im nowe życie. Nowe piękno. Był trochę jak Leonardo da Vinci. Artysta wynalazca.

Chociaż jest twórcą dwudziestowiecznym, wciąż nie został do końca odkryty i do końca zrozumiały. Był tylko genialnym architektem, ale i głęboko wierzącym i oddanym Bogu człowiekiem, przez wielu już dziś uznanym za świętego. W 1992 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, który według wielu źródeł w tym roku ma się zakończyć wyniesieniem Gaudiego na ołtarze.

Wykład będzie nie tylko syntetycznym przedstawieniem życia i dzieła Gaudiego, ale i próbą odpowiedzi na pytanie ile współczesna architektura zawdzięcza barcelońskiemu twórcy.

Wykład poprowadzi historyk sztuki Łukasz Wudarski.

Antonio Gaudi