Święto Bombki | Artusowe DIY | Bombki nietypowe

Kiedy

03.12.2020
czwartek | godz. 18:00

Gdzie

Facebook Dworu Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Bombka, nazywana jest w niektórych regionach Polski bańką, to znana wszystkim ozdoba choinkowa. Początki jej produkcji datuje się na 1847 r. Pierwsze bombki stworzył Niemiec Hans Greiner, a powstały one ze szklanych wydmuszek. Były one alternatywą dla popularnych i drogich wówczas tradycyjnych ozdób choinkowych, czyli orzechów jabłek czy cukierków. W Polsce pierwsze bombki pojawiły się w XIX w. i były wykonywane ze szkła dmuchanego, a początkowo swym wyglądem imitowały orzechy i inne owoce. Z biegiem czasu wzornictwo bombek wzbogacało się o kształty przedmiotów z codziennego użytku tj. buciki, parasolki, instrumenty muzyczne czy postaci zwierzątek i pajaców.

Aby uczcić piękno bombki, postanowiliśmy w tym miesiącu ustanowić jej święto. Jest to przedsięwzięcie, które będzie składać się z trzech warsztatów edukacyjno-kreatywnych, skierowanych do dzieci 3-12 lat, a także do ich opiekunów. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane trzy pomysły wzornicze, trzy perspektywy, trzech edukatorek pracujących w Centrum Kultury Dwór Artusa: Joanny Łagan, Moniki Ratajczyk i Aleksandry Strzelec. Pomysły na to, jak można ozdobić choinkę i przygotować na nią ozdoby, jakimi są bombki, będą zaprezentowane w filmikach w formie warsztatów DIY.

W programie Święta-Bombki zaprezentujemy:

  • Bombki nietypowe
  • Bombki kształtne
  • Bombki z naturą w środku

Na początek nie lada wyzwanie. Zaczynamy od bombek nietypowych! Nasza animatorka Joanna Łagan pokaże, jak zrobić bombki z recyklingu, czyli wszystkiego, co znajdziecie w domu. Nagle okazuje się, że bombką na naszym świątecznym drzewku może być wszystko! Do tworzenia nietypowej bombki przydadzą nam się: tektura, papier, ulotki, sznurek, wstążki, tekstylia, korki, nakrętki, breloczki, rękawiczka bez pary, czy elementy zepsutych zabawek. Z takimi ozdobami Wasze drzewko na pewno będzie nietypowe!

Dofinansowano w ramach Mikrowsparcia – Toruńska Agenda Kulturalna

Jeśli chcielibyście w tym trudnym i niepewnym okresie wesprzeć Dwór Artusa w dalszych działaniach oraz Artystów, którym będziemy starali się pomagać, wystarczy kliknąć w  Toss a coin to Artus & Artists  i nabyć cegiełkę. Tak wiele, za tak niewiele, bo cała przyjemność po naszej i Waszej stronie!