4. Festiwal Kultury Podróży ŚwiatoPogląd | Wernisaż wystawy | „Za każdą filiżanką kawy stoi człowiek”

Kiedy

02.10.2022
niedziela | godz. 12:00

Gdzie

Galeria Artus
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wystawa czynna od 2 października 2022 roku do 28 października 2022 roku w Galerii Artus od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Wystawy

Przyjrzyjcie się tym ludziom z bliska, zwróćcie uwagę na ich twarze ogorzałe od słońca i wiatru oraz oczy pełne blasku! Kiedy połączycie to z brazylijskimi krajobrazami, Wasza kawa będzie smakowała zupełnie inaczej. Wystawa fotograficzna Marcina Rzońcy „Za każdą filiżanką kawy stoi człowiek” pokazuje zarówno ludzi, którzy we dwoje zarządzają niewielką firmą, jak i tych prowadzących wielohektarowe plantacje, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Marcin Rzońca odwiedził Brazylię w październiku 2018 roku, na zaproszenie Ambasady Brazylii w Warszawie. Jako jedyny dziennikarz z Polski przyglądał się corocznemu konkursowi Cup of Excellence, podczas którego wybierane są najlepsze kawy z danego kraju, zebrane w ostatnim sezonie. Niemal dwa tygodnie spędzone w Brazylii nie polegały jednak wyłącznie na przyglądaniu się, jak sędziowie z całego świata oceniają kawy. To przede wszystkim była okazja, by przekonać się o tym, że za każdą filiżanką kawy, którą wypijamy, stoją prawdziwi ludzie.

Uprawa kaw, to nie tylko efektowne zbiory raz do roku. To ciężka, fizyczna praca, która trwa bez przerwy oraz pasja i zajęcie, które niekiedy determinuje tryb życia całych rodzin. Widać to na portretach Marcina Rzońcy – niezależnie od wieku i zasobności portfela ci wszyscy ludzie dzielą się swoją radością do życia, kawą, ciepłymi bułeczkami Pao de Queijo – obowiązkowymi w każdym domu. Wszystko to ujrzymy już 2 października 2022 roku o godz. 14:00 w Dworze Artusa!


Organizator: You Plan Culture

Partner wydarzenia: Centrum Kultury Dwór Artusa

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Poszerz ŚwiatoPogląd, z funduszy programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy EOG.