4. Festiwal Kultury Podróży ŚwiatoPogląd | Relikt | Koncert

Kiedy

01.10.2022
sobota | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Nasi wschodni sąsiedzi jak nigdy dotąd żyją nadzieją i robią wszystko, by marzenie o Nowej Białorusi się spełniło. Album „Byli, Jość, Budziem” białoruskiego, rockowego zespołu Relikt jest ukłonem w stronę czasów, gdy Białorusini wierzyli w upadek Związku Radzieckiego oraz otwieranie się ich kraju na siebie, sąsiadów i świat. Podczas nadchodzącego koncertu, będącego kolejnym wydarzeniem odbywającym się w ramach festiwalu „ŚwiatoPogląd”, usłyszymy białoruską przeszłość i teraźniejszość.

Album Reliktu jest niewątpliwą skarbnicą białoruskiej muzyki. Zdecydowana większość zespołów, których kompozycje trafiły na płytę, już nie istnieje, jednak pamięć o nich wciąż żyje w sercach białoruskich słuchaczy rocka. Nowe aranżacje nadały starym przebojom drugiego życia, wskrzesiły treści, które mimo upływu wielu dekad okazują się nadal aktualnymi. Wśród utworów znajdą się piosenki z repertuaru białoruskich zespołów lat 90. i 80., m.in. będą to: Mroja, ULIS, Bonda, Kamelot czy Syarzhuk Sokalau-Voyush. Niektórzy z nich to prekursorzy białoruskiego rocka.

Składanka ma wiele odniesień i symboli. Koncert z pewnością będzie nie lada gratką dla tych odbiorców, którzy znają kontekst starszych utworów, lecz nawet bez tej wiedzy album jest świetną ilustracją muzyki białoruskiej – zarówno tej starej, jak i nowej. Przekonajcie się o tym już 1 października 2022 roku o godz. 20:30 w Dworze Artusa!

Relikt – ma na koncie 8 albumów studyjnych i 13 teledysków. Skomponował muzykę do filmu „Narodzona w ogniu” oraz hymn klubu piłkarskiego Krumkaczy. Zdobyli szereg nagród w Polsce – Grand Prix na festiwalu Jesień Bardów, nagrody na festiwalu Rockowisko w Hajnówce i wiele innych na Białorusi. Zespół występował na Ukrainie, Litwie oraz w Niemczech. Obecnie rezydują w Polsce i gra ją koncerty promujące krążek „Byli Jość Budziem”, który ukazał się latem tego roku.

Organizator: You Plan Culture

Partner wydarzenia: Centrum Kultury Dwór Artusa

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Poszerz ŚwiatoPogląd, z funduszy programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy EOG.