Świat i okolice – Namibia – pustynna kraina na krańcu Afryki

Kiedy

21.03.2018
środa | godz. 17:30

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

4zł / normalny
Emeryci, renciści, uczniowie, studenci, niepełnosprawni – wstęp wolny

Choć w marcu zaczyna się u nas wiosna, takich temperatur i klimatu jak w Namibii nie doświadczymy. Zapraszamy więc na nietypowe „safari” prowadzące przez niezamieszkałe, pozbawione bitych dróg, tereny Pustyni Namib oraz obszary wyżynne, położone na północy kraju. Dr Zdzisław Preisner – geograf z zawodu, podróżnik z zamiłowania – zadba o barwną i pełną szczegółów opowieść.

Namibia położona na południowo-zachodnim krańcu Afryki, jest jednym z najmłodszych państw tego kontynentu. W przeszłości była niemiecką kolonią. Jest wyjątkowo piękną pustynną krainą o wielobarwnych skalnych krajobrazach, czerwonych wydmach, jednych z najwyższych na świecie, głębokich i fascynujących kanionach, zadziwiających formacjach skalnych.

Przyroda ożywiona ma tam przedstawicieli w postaci szeregu ciekawych gatunków, zarówno zwierząt i roślin, jak chociażby drzewo kołczanowe, welwiczia osobliwa, a także dużej populacji typowych gatunków fauny afrykańskiej, jak słonie, żyrafy, nosorożce, lwy, antylopy, zebry, strusie, marabuty.

Kraj ten zamieszkuje szereg ludów i plemion, a wśród nich dumny i wojowniczy lud Herero, lud Damara, czy lud Himba, którego piękne kobiety pokrywają swe ciała czerwoną glinką – ochrą.

Dr Zdzisław Preisner – geograf, podróżnik, fotograf, wydawca. Odwiedził ponad 120 krajów na wszystkich kontynentach, skąd przywiózł ponad 60 tys. fotografii w postaci slajdów oraz około 40 tys. obrazów cyfrowych. Autor publikacji popularno-naukowych, albumów, współautor 11-tomowej encyklopedii ABC Świat, uczestnik audycji telewizyjnych i radiowych dotyczących podróżowania.

Większość życia zawodowego związany z Instytutem Geografii UMK, obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Członek Polskiego Oddziału The Explorers Club z siedzibą w Nowym Jorku oraz Royal Geographical Society w Londynie.