Świat i okolice: "Szkatułka pełna Sahelu"

Kiedy

12.02.2014
środa | godz. 17:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Wraz z Nowym Rokiem wznawiamy bardzo lubiany cykl podróżniczy – Świat i okolice. Choć śnieg w naszej strefie klimatycznej o tej porze nie jest w ostatnich latach pewnikiem, to pewnikiem będą gorące afrykańskie opowieści, które przeniosą największych „zmarźluchów” na ciepłe piaski Czarnego Lądu.

Wieczór poprowadzi Mirosław Kowalski – lekarz kardiolog, pasjonat podróży, fotografii i pisania. Oprócz opowieści o kulturze, zwyczajach, życiu mieszkańców Afryki skonfrontowanych z obyczajowością Europejczyka, obejrzymy pokaz slajdów z Mali, Burkina Faso, Nigru i Sahelu. Dowiemy się więcej o rozwoju myśli naukowej w uniwersyteckim mieście Timbuktu, o rozwoju handlu transsaharyjskiego, o architekturze „glinianych domów”, muzyce tradycyjnej i… i tego dowiemy się już z ust podróżnika.

Podczas spotkania – promocja książki prelegenta pt. Szkatułka pełna Sahelu.

Emeryci, renciści, niepełnosprawni, uczniowie, studenci – wstęp wolny!

Kiedy w 2007 roku przemierzałem Sahel, nie przypuszczałem, że historię tej podróży pozna ktoś jeszcze poza moją rodziną i garstką przyjaciół. Nie była to moja ani pierwsza, ani ostatnia wyprawa do Czarnej Afryki. Jestem przekonany, że wiele innych zasługiwałoby na osobną relację. Dlaczego tę książkę napisałem? Przede wszystkim dlatego, że Afryka i jej dziedzictwo nie są w Polsce znane.
Mirosław Kowalski