Świat i okolice - "Nie uspiejesz, powiadają na Kaukazie"

Kiedy

28.01.2015
środa | godz. 17:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Comiesięczne spotkania w ramach cyklu Świat i okolice zaprowadzą nas w styczniu na Kaukaz. Przewodnikiem będzie Agnieszka Siejka – podróżniczka, biolog z toruńskiego UMK, zdobywczyni Spitsbergenu. W multimedialnej prezentacji przedstawi dlaczego w Dagestanie i Osetii nie opłaca się niczego planować, co znaczy bawić się na czeczeńskim weselu, wypić herbatę w grobowcu i jak naprawdę smakować życia.

Nie uspiejesz, powiadają na Kaukazie. Na przejściu granicznym z Rosją pierwszy raz usłyszałam dobrą radę od kierowcy – не успеешь (nie uspiejesz) – nie zdążysz. Nie zdążysz dojechać tak jak zaplanowałaś, nie zdążysz na autobus, nie zdążysz wszystkiego zobaczyć, nie zdążysz… Nie zdążyłam! Nie zobaczyłam wielu miejsc, nie odwiedziłam świątyń czy górskich wiosek. Planowanie w Dagestanie, w Osetii, w Czeczenii to absolutna strata czasu. Słowo to należy wykreślić ze słownika, warto natomiast zapoznać się bliżej ze słowem ELASTYCZNY!!!!

Dostosowywanie się do zaistniałych warunków powinno stać się waszym drugim „ja”. Dzięki temu można zobaczyć, poczuć i posmakować świata, którego nie dane nam będzie poznać w innych okolicznościach.

Nie zdążyłam! Nie dlatego, że czasu było mało, nie zdążyłam przez gościnność „gorców” – mieszkańców Kaukazu, otwartość i chęć dzielenia się z przybyszami. Na Kaukazie nie zaprasza się gości, oni po prostu przychodzą, a kiedy wyjdą? Oj nie idź, i tak nie zdążysz!

Emeryci, renciści, niepełnosprawni, uczniowie, studenci – wstęp wolny!