Świat i okolice - Na nieznany skraj Europy. Międzynarodowa ekspedycja samochodowa "Workuta - Bajdarata 2011"

Kiedy

21.09.2011
środa | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Świat i okolice – Na nieznany skraj Europy. Międzynarodowa ekspedycja samochodowa „Workuta – Bajdarata 2011”. Spotkanie z uczestnikami wyprawy.

Międzynarodowa ekspedycja samochodowa Workuta – Bajdarata 2011  była pierwszym w historii przejazdem z centralnej Europy do jej skrajnego, wschodniego punktu – geograficznej granicy Europy i Azji. Uczestnicy jako pierwsi w historii dotarli do ujścia Bajdaraty pojazdem mechanicznym. Celem wyprawy było także przetransportowanie do Workuty (nie prowadzi tam żadna droga) tablicy upamiętniającej śmierć tysięcy więźniów politycznych GUŁ-agu, w tym więźniów narodowości polskiej; jak również dostarczenie lekarstw i darów do miejscowego szpitala oraz sierocińca, które zamieszkują potomkowie między innymi polskich zesłańców.

Efektem wyprawy jest film dokumentalny, który będzie miał swoją premierę podczas Festiwalu Camerimage 2011. Ponadto zapowiedzi wielowątkowej książki pod roboczym tytułem Tak umiera Workuta.

Członkowie ekspedycji Workuta – Bajdarata 2011, podczas spotkania w Dworze Artusa, opowiedzą o swoich przygodach w trakcie eskapady, zaprezentują fragmenty filmu oraz zdjęcia z tego przedsięwzięcia.

więcej informacji na: www.workuta.pl  

Bilety: 2 zł (uczniowie, studenci, emeryci, renciści, niepełnosprawni: wstęp wolny)