Świat i okolice: MILPA - opowieść o Majach, Aztekach i nie tylko

Kiedy

23.01.2013
środa | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Milpa Krystiana Bielatowicza to opowieść, która powstała w wyniku spotkań przy okazji jego podróży.

Przez blisko cztery lata autor wracał do Ameryki Środkowej, by podążając śladem osób, których życie osadzone jest mocno w lokalnej tradycji, dokumentować jej żywotność. Odwiedzał miasta, docierał do wsi położonych wysoko pośród gór. Był tam, gdzie odbywały się ważne uroczystości religijne. Dotrzymywał towarzystwa tym, którzy troszczyli się o zwykłe codzienne sprawy – świeże kwiaty w świątyni, smaczne placki na obiad, drzewo na opał…

Spotkanie z cyklu Świat i okolice ubogaci wystawa fotografii, których autorem również jest Krystian Bielatowicz. Zaprezentuje ona wielkoformatowe portrety osób, które fotograf spotkał przemierzając Meksyk. Upozowane, nierzadko z rekwizytem w dłoni są świadectwem tego, z jakimi pytaniami autor zmagał się, obserwując tamtejszą rzeczywistość.

Ekspozycji towarzyszy książka. Nawarstwiają się w niej zdjęcia z poszczególnych wyjazdów. Wspomnienia odżywają w nieoczekiwanych momentach. Doświadczenia jednych podróży wpływają na przebieg następnych. Zmieniają się aparaty i sposoby patrzenia. Czasem autor próbuje złapać coś w ramy definicji, czasem odnotowuje tylko luźną impresję.

Wystawa pod honorowym patronatem:

 Konsula Peru Stanisława Rakowicza 

 Parlamentarnej Grupy Peruwiańskiej Posła Macieja Wydrzyńskiego 

Krystian Bielatowicz (1978) – fotograf, archeolog, podróżnik. Wychował się na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Ukończył archeologię Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w fotoreportażu społecznym, portrecie i fotografii podróżniczej.

Uczniowie, studenci, emeryci, renciści i niepełnosprawni – wstęp wolny!

Sponsor wyprawy – NIKON