Świat i okolice - Lapońska Odyseja

Kiedy

09.11.2011
środa | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Powakacyjny cykl Świat i okolice otworzy spotkanie z Darią i Krzysztofem Nowakowskimi. Podróżnicy przedstawią relację z nietypowej podróży psim zaprzęgiem dookoła ogromnego lapońskiego jeziora Inari.

Jezioro położone ponad 300 km na północ od Koła Polarnego, posiadające więcej niż 3000 km linii brzegowej i 3300 wysp, widziane oczyma wyobraźni, stało się obiektem marzeń i celem wyprawy podróżników. Przygotowania do podróży zajęły im pięć lat. Kompletowanie zaprzęgu, czas treningów, wyrzeczeń, komplikacji. W końcu się udało. W 2010 roku Daria i Krzysztof Nowakowscy spełnili swój sen, objeżdżając dookoła ogromne Inari, ale ich Odyseja (spotkaniu nadali tytuł Lapońska Odyseja) nie skończyła się. Jak sami mówią, utknęli na dalekiej Północy na długo, być może na całe życie.

Podczas spotkania opowiedzą o swoich wyprawach i przygodach, o pasji, dzięki której marzenia, nawet najoryginalniejsze, mogą się ziścić.

Będą im towarzyszyć zdjęcia zarówno z wyprawy przez jezioro Inari, jak i z przygotowań do słynnych wyścigów psich zaprzęgów Femundløpet i Finnmarksløpet w Norwegii, w których podróżnicy planują start w 2012 roku.

Daria Nowakowska – Od zawsze pasjonowały ją zwierzęta. Psy i konie zajmowały bardzo ważne miejsce w jej życiu od najmłodszych lat. Zanim całkowicie poświęciła się pracy ze swoimi husky, przez piętnaście lat jeździła konno.

Krzysztof Nowakowski – Sportowiec od zawsze, outdoorowiec, alpinista i wielki pasjonat różnych aktywności. Dwanaście lat temu podporządkował całe swoje życie psim zaprzęgom. Wyprawy i długodystansowe wyścigi to jego żywioł. W głowie nosi zawsze jakiś pomysł na wyprawę.

To marzenia decydują jaką pójdziemy w życiu drogą. Pchają nas do celu mimo przeciwności losu. Pozwalają wznieść się na wyżyny naszych możliwości i dokonać czynów wymagających odwagi i siły.
Daria i Krzysztof Nowakowscy