Świat i okolice: Korsyka - szlak GR20, czyli trekking dla wytrwałych za niewielkie pieniądze

Kiedy

02.03.2011
środa | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Korsyka – szlak GR20, czyli trekking dla wytrwałych za niewielkie pieniądze – spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Rąglewskim

Szlak GR20 biegnie z północy na południe wyspy Korsyka. Rozpoczyna się w miasteczku Calenzana, a kończy 195 km dalej w wiosce Conca. Jego przejście wymaga sporej kondycji, wytrzymałości oraz 14-15 dni marszu. Jest on jednym z najpiękniejszych, a zarazem najtrudniejszych szlaków trekkingowych w Europie. Zróżnicowanie pod względem rzeźby terenu oraz widoków sprawia, że przez dwa tygodnie nie jesteśmy w stanie się nudzić na tym pięknym szlaku. Jego przejście to prawdziwe wyzwanie i uczta dla osoby lubiącej piesze wędrówki.

Krzysztof Rąglewski – ur. 16.02.1980 r. w Kościanie. Absolwent Kościańskiego LO im. Oskara Kolberga oraz Politechniki Poznańskiej na kierunku Budownictwo Lądowe. Z zawodu inżynier budownictwa z zamiłowania alpinista i podróżnik. W wolnych chwilach pracuje, zaś podróżowanie wypełnia mu większą część roku. Szczególnie upodobał sobie niskobudżetową formę tej aktywności, która skutkuje tym, że może podróżować znacznie częściej. Chodzi głównie po górach – w 2009 roku w wyniku sprzyjających okoliczności wybrał się na przechadzkę po Pirenejach. Jej celem było przejście grzbietu od Morza Śródziemnego do Oceanu Atlantyckiego. Wybrał najcięższy wariant, rzadko znakowany, a mianowicie trasę HRP (przekładając na polski: Wysoka Droga Pirenejów).

Podczas 35 dni samotnej wędrówki miałem niebywałe szczęście, gdyż łączny czas deszczu, który spadł na moją głowę to około 12h co jest wynikiem znacznie odbiegającym od zwyczajowej średniej panującej w tych górach. Dzięki temu mogłem cieszyć się pięknymi krajobrazami, które zmieniały się z każdym dniem mojej wędrówki oraz beztrosko spać pod gołym niebem i strzelać fajne zdjęcia. Po przejściu HRP wiedziałem, że szlaki długodystansowe sprawiają mi olbrzymią satysfakcję. Długo się nie namyślałem i w krótkim czasie padły dwie kolejne długodystansówki, tym razem już z partnerami. Szlak granią dookoła Andory z Przemem oraz trasa GR20 na Korsyce z Markiem, były kolejnymi niezwykle ciekawymi projektami. Apetyt rośnie w miarę jedzenia zwykło się mówić, więc w tym roku stanąłem w szranki w konkursie, którego główną nagrodą jest sfinansowanie projektu najciekawszej wyprawy. Zgłosiłem projekt „Via Alpina”, czyli samotne przejście Alp, szlaku, który liczy 2500km a jego pokonanie zajmuje 162 dni.
Krzysztof Rąglewski


więcej informacji na tych stronach


Cena biletu na prelekcję to 2 zł. Emeryci, renciści, uczniowie i studenci – wstęp wolny!