Świat i okolice EXTRA | Irlandia

Kiedy

17.03.2021
środa | godz. 17:00

Gdzie

Sala Wielka, Facebook i YouTube
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności | Transmisja na żywo wydarzenia dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:00, a także po jej zakończeniu na Facebooku i YouTube Dworu Artusa

Kliknij i przenieś się do artusowego

Czy wiecie, że 17 marca, przypada Dzień Świętego Patryka? O tym, jak przygotować się do jego obchodzenia oraz jak świętuje się ten wyjątkowy dzień w jego ojczyźnie – Irlandii – porozmawiamy z dwójką naszych gości: Katarzyną Tomaszewską oraz Tomaszem Gezelą. Oboje w Irlandii spędzili długie lata życia, więc o tradycjach i zwyczajach związanych z 17 marca wiedzą prawie wszystko!

Czy słusznie Dzień Świętego Patryka kojarzy nam się z zielonym kolorem, koniczynkami, piwem i whiskey? Jak prawidłowo świętować nadchodzący dzień? Gdzie w Toruniu szukać elementów kultury celtyckiej? O tym wszystkim dowiemy się z rozmowy Łukasza Wudarskiego z naszymi ekspertami!

Do zobaczenia na Sali Wielkiej, a także artusowym Facebooku i YouTube – w czasie transmisji będziecie mogli zadawać pytania, które przekażemy Katarzynie i Tomaszowi.


Katarzyna Tomaszewska – z wykształcenia magister historii sztuki i antropologii kultury. Autorka książka Weduta. Subiektywny miniprzewodnik po Dublinie. W Toruniu pracuje jako przewodniczka, od kilku lat w ramach festiwalu Celtycki Gotyk opowiada o zielonej wyspie. W Irlandii mieszkała również 6 lat. W tym czasie brała czynny udział w życiu kulturalnym Polonii. Była redaktorką naczelną strony internetowej Polskiego Centrum Informacji i Kultury w Dublinie, dziennikarką działu kultura w gazecie Polski Kurier, nauczycielem Sztuki i Polskiej Kultury w polskiej szkole weekendowej SEN w Dublinie, a później przewodnikiem po Dublinie (Muzeum Dublinia & Viking World, No 29 House, Christ Churche Cathedral) i pilotem wycieczek po Irlandii.

Tomasz Gezela – dziennikarz, filmowiec, promotor kultury hip-hop. Z zawodu prasoznawca. Współorganizator festiwalu tanecznego Urban Dance Meeting. Bloger. Zajmuje się produkcją filmów o tematyce sportowej. Związany na stałe z toruńskim klubem koszykarskim Twarde Pierniki, gdzie pracuje z zawodnikami drużyny Polski Cukier Toruń. Współpracuje także z klubem żużlowym KS Toruń. Jego drugą ojczyzną jest Irlandia, gdzie spędził ponad sześć lat, animując środowisko hiphopowe w Dublinie. Stały bywalec eventów breakingowych na całym świecie. Miłośnik literatury reportażu oraz szeroko pojętych mediów. Oddany fan filmów Spike’a Lee. W wolnych chwilach biega.