Świat i okolice - Bhutan - magiczna podróż do Królestwa Grzmiącego Smoka

Kiedy

15.04.2015
środa | godz. 16:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Kolejne spotkanie z cyklu Świat i okolice będzie podróżą do Południowej Azji – do Bhutanu. Przez stulecia był on praktycznie odcięty od reszty świata a topografia kształtowała sposób życia i historię tego kraju. Nigdy nie skolonizowani, dumni ze swojej tradycji Bhutańczycy nie pragną kulturowej asymilacji, różnią się od innych i robią wszystko, żeby tak pozostało. Czwarty Król Jigme Singye Wangchuck ogłosił unikalną filozofię rozwoju kraju, oświadczając, że postęp w Bhutanie będzie wyznaczany nie za pomocą wskaźnika produktu krajowego brutto, lecz wskaźnikiem Szczęścia Narodowego Brutto.

Bhutan urzeka swoim krajobrazem, architekturą i uprzejmością ludzi, ich spokojnym zaufaniem naturze, dumą z wartości, wiarą w religię oraz szacunkiem jakim darzą każdego człowieka i każde najmniejsze nawet stworzenie. Wpisane w ten obraz są też potężne, jaki skubiące w zaroślach kwitnące rododendrony i kolorowe flagi modlitewne wywieszane po to, by modliły się razem z wiatrem…

O tym gdzie leży sekret magii Bhutanu, to „coś”, co tak trudno określić a co pozostaje w sercu już na zawsze, to „coś”, co sprawia że pamięta się każdy kolor, każdy dźwięk, każdy zapach… oraz to „coś”, co karze nam tam wracać opowie podczas spotkania w Artusie – podróżniczka Elżbieta Jabłońska.

Emeryci, renciści, niepełnosprawni, uczniowie, studenci – wstęp wolny!