Świat i okolice | Bali – wyspa bogów i demonów

Kiedy

09.03.2022
środa | godz. 17:30

Gdzie

Dwór Artusa

Bilety

5zł / normalny
Emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami, uczniowie, studenci – wstęp wolny | Dla wszystkich Przyjaciół z Ukrainy wstęp wolny | Darmowe wejściówki do odebrania w kasie Dworu Artusa godzinę przed rozpoczęcienm wydarzenia (po okazaniu dowolnego dokument ze zdjęciem) | Для громадян України вхід вільний після пред’явлення будь-якого українського документа з фотографією, посвідчуючого особу

Bali i ona – to nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Po roku spędzonym na Jawie wyjechała właśnie tam. Nie było łatwo. Zastanawiała się, co wszyscy ludzie widzą w tej wyspie. Raj na ziemi? Oj nie, na pewno nie! Na południu było mnóstwo turystów, niekończące się korki na ulicach, gwar, smog i wszędobylskie śmieci. Uciekła… Później szybko tam wróciła – a dokładnie w miejsce, które wybrał jej profesor – by przez rok realizować badania etnochoreologiczne. Mieszkając w jednej z północnobalijskich wsi, niespiesznie poznawała codzienność wyspiarzy, uczestniczyła w czasie sacrum i profanum oraz poddawała się rytmowi wyspy. Ona i Bali – dały sobie czas i… było warto!

W czasie spotkania Renata Lesner-Szwarc zabierze Was na jej Bali – Bali nieoczywiste, zwyczajne i niezwyczajne zarazem. Opowie dlaczego na wyspie dobro nie może zwyciężyć, nieustannie ścierając się ze złem, w jakim celu składa się dary bogom i demonom, kto jest łącznikiem pomiędzy bogami a ludźmi oraz dlaczego noworodki nie mogą dotykać ziemi, a nastolatkom piłuje się zęby. Przedstawi również nowe wytyczne dotyczące wyjazdów na Bali w czasie pandemii COVID-19. Tego wszystkiego dowiemy się już 9 marca 2022 roku w Dworze Artusa!


Renata Lesner-Szwarc – antropolożka kultury, indonezjanistka, edukatorka i aktywistka społeczna. Współzałożycielka Fundacji VERDA. Do Indonezji, która stała się jej drugim domem, pojechała po raz pierwszy w 2001 roku i została 12 miesięcy. Łącznie w kraju tysięcy wysp spędziła prawie 5 lat studiując, pracując i robiąc antropologiczne i etnochoreologiczne badania terenowe. Ambasadorka kultur Indonezji w Polsce. Od ponad 20 lat prowadzi autorskie szkolenia i warsztaty z zakresu edukacji międzykulturowej oraz globalnej, zarażając swoją pasją zarówno dzieci, jak i dorosłych.