Świat i okolice: "Aqua Story - u źródeł nadwody"

Kiedy

09.10.2013
środa | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Po wakacyjnej przerwie wracamy do naszych cyklicznych spotkań z podróżnikami. Któż nie tęskni za ciepłymi plażami i pięknymi widokami górskimi, podczas gdy za oknem jesienna aura i deszcz? Doskonałą okazją by przenieść się choć duchem w inną rzeczywistość jest prelekcja, dobrze w Toruniu znanej, Karoliny Sypniewskiej. Będzie to niesamowita podróż do świata nieskażonej natury wenezuelskich gór stołowych, do źródeł najczystszej wody na świecie – nadwody.

W kwietniu tego roku zespół w składzie: Karolina Sypniewska (Bydgoszcz), Agnieszka Grudowska (Warszawa) i Piotr Sudoł (Szczecin) jako pierwsi Polacy wdrapali się na szczyt góry stołowej Ayuan Tepui (700km2) w Wenezueli, aby po 8 dniach wymagającego trekkingu na maksymalnej wysokości 2500m n.p.m. odbyć 2-dniowy rappelling (zjazd w dół na linach) wzdłuż najwyższego wodospadu świata – Salto Angel (997m).

Rappellingu ściany Salto Angel można dokonać tylko w porze suchej czyli w marcu i kwietniu. Takich wypraw odbywa się rocznie ok. 10-12, co czyni to przedsięwzięcie dość unikatowym. Krawędź Salto Angel jest też w tym samym czasie dostępna dla base jumperów, którzy te wyprawy opisują jako: „osiem dni wspinania – 50 sekund swobodnego lotu”.
Karolina Sypniewska

Spotkanie w ramach cyklu Świat i okolice to niezwykła szansa poznania trudów wyprawy, obejrzenia cudnych krajobrazów i co najważniejsze uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas pytania, bowiem bydgoska podróżniczka – Kobieta Roku Bydgoszczy 2012 nie będzie jedyną globtroterką tegoż wieczoru. Ale to już niespodzianka… Szczegółów dowiemy się podczas październikowej wizyty.

więcej zdjęć na: www.karolinasypniewska.pl

Emeryci, renciści, niepełnosprawni, uczniowie, studenci – wstęp wolny!