Steńczyk/Osiecka – Moja kokaina – koncert

Kiedy

02.12.2016
piątek | godz. 19:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Konkurs Poetycki „O liść konwalii”

Nieodłącznym elementem kulturalnej jesieni w naszym mieście jest Toruński Festiwal Książki. A jak książki to nie tylko literatura piękna, ale też poezja. Rokrocznie Dwór Artusa wspólnie z Urzędem Miasta Torunia zaprasza wszystkich autorów, twórców, poetów do udziału w konkursie poetyckim. To już XXX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O liść konwalii” im. Zbigniewa Herberta. Jury miało trudne zadanie – wybór najlepszych utworów spośród wierszy, które nadesłało ponad 300 osób. Laureatów poznamy podczas uroczystego zakończenia konkursu, które połączone będzie ze specjalnie na tę okazję wybranym koncertem.

Tomasz Steńczyk wraz z zespołem wystąpi z programem z albumu Steńczyk/Osiecka – Moja kokaina, który został entuzjastycznie oceniony przez krytykę. Na nowo odkryjemy znane nam utwory, które dzięki aranżacjom Steńczyka mają klimaty nieco rockowe, a miejscami nawet jazzowe.

Wbrew pozorom album z przeróbkami cudzych piosenek to gorsze pole minowe od materiału autorskiego. Jeśli artysta zaprezentuje premierową muzykę i rozminie się z gustem publiki – cóż, zdarza się, wyjdzie następnym razem. Ale gdy bierze się za klasykę, za perłę ze skarbca kultury – to lepiej, żeby zrobił to dobrze, bo inaczej miłośnicy oryginału (albo wcześniejszych, kongenialnych kowerów) nie zostawią na nim suchej nitki. Tak o albumie Steńczyk/Osiecka – Moja kokaina pisze Paweł Tryba.

A jaki jest efekt romansu Steńczyka z Osiecką? Ocena autora mówi wszystko: 5,5/6. Prędko mi się ta płyta nie znudzi.  I jeszcze dorzuca… Steńczyk śpiewa tak, że nie ma wątpliwości, że ma chromosom Y – a to w piosence poetyckiej nie jest normą.

Czy można sobie wyobrazić lepsze zakończenie konkursu poetyckiego niż koncert z piosenkami Agnieszki Osieckiej, która jest autorką tekstów tak wielu najpiękniejszych polskich utworów? I w takim wykonaniu?

Wystąpią:

  • Tomasz Steńczyk – śpiew, gitara
  • Bartosz Krzywda – instrumenty klawiszowe
  • Szymon Zuehlke – saksofon barytonowy
  • Paweł Batycki – bębny