Saxmania 2019 – Tribute to John Coltrane

Dariusz Zaleśny

Kiedy

23.06.2019
niedziela | godz. 18:00

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

35zł / normalny
25zł / ulgowy
Wydarzenie archiwalne

Saxmania to cykl koncertów, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez w Dworze Artusa. W czasie imprezy usłyszeć można najlepsze utwory na saksofon, tak też będzie i tym razem.

Tradycyjnie koncert jest podzielony na dwie części. W pierwszej występują uczniowie pomysłodawcy cyklu, toruńskiego saksofonisty Dariusza Zaleśnego. Idea przewodnia tych wystąpień to chęć prezentacji szeroko pojętej muzyki saksofonowej oraz dorobku artystycznego młodych zdolnych saksofonistów przed szeroką, wymagającą publicznością. Usłyszymy tu utwory takich kompozytorów jak: P. Creston, H. Ackerman, L. Demerseman, E. Bozza, J.A. Dervaux, M. Seiber. Wystąpią dla Państwa: Oskar Skibiński, Wiktor Jastrzębowski, Jakub Jastrzębowski, Milena Górzewska, Bartosz Lewandowski. Wykonawcom akompaniować na fortepianie będzie Małgorzata Kapica.

W drugiej, specjalnej części koncertu, usłyszymy utwory jednego z najlepszych saksofonistów w dziejach tego instrumentu, czyli Johna Coltrane`a. Koncert będzie hołdem dla saksofonisty, którego dorobek zachwyca, a magii jego muzyki nie można się oprzeć. Jego osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki oraz saksofonowego grania są niepodwarzalne. Przeszedł on muzyczną metamorfozę od Swingu i grania standardów jazzowych, przez Kwintet Milesa Davisa i granie modalne, następnie spenetrował akordowe granie harmoniczne, aż do granic możliwości, by jego muzyka dojrzała do czegoś w rodzaju obrzędów muzycznych mocno zakporzenionych w religii i przeżyciach transcendentalnych. Dość powiedzieć że Coltrane ma swych wyznawców do dziś.

W koncercie usłyszymy najbardziej znane kompozycje J. Coltrane’a z jego wręcz pomnikowych płyt: Blue Trane, Giant steps, Lush Live, Impresion czy Love Supreme. Dariusz Zaleśny wystąpi z Acoustic Quartet w składzie: Tomasz Gust – fortepian, Antek Olszewski – kontrabas, Mateusz Krawczyk – perkusja.

Tomasz Gust – fortepian. Pianista, kameralista, pedagog, uczestnik wielu festiwali i kursów pianistycznych, skrzypcowych i wokalnych z udziałem m.in. A. Orłowieckiego, B. Bryły, M. Baranowskiego, H. Łazarskiej, T. Żylis-Gary, A. Garancy i M. Lehmana. Często udziela się również jako pianista-akompaniator na konkursach skrzypcowych i wokalnych. Na co dzień wykładowca  Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz nauczyciel PSM I i II st. im. St. Moniuszki w Grudziądzu.

Antek Olszewski – Kontrabasista i gitarzysta basowy. Członek zespołu Contemporary Noise Sextet, z którym koncertował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Enjoy Jazz Festiwal, Preveza Jazz Festiwal, Athens Technopolis Jazz Festiwal. Współpracował z różnymi muzykami, między innymi Krzysztof Herdzin, Justyna Steczkowska, Natalia Nykiel, Marcin Pawłowski „Pawbeats”.

Mateusz Krawczyk – perkusja. Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Filharmonią Płocką, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, a od 2018 roku z zespołem Blue Cafe. Jest członkiem formacji Scodrix, „Jachna, Cichocki, Urowski, Krawczyk Quartet”, „WidePoint” Urowski/Lemańczyk/Wendt/Krawczyk. Jako perkusista w sekcji akompaniującej występuje na warsztatach i festiwalach w całej Polsce. Jest zapraszany do współpracy przy wielu wydarzeniach kulturalnych na terenie całego kraju.