Pieśni Naszych Ojców – Mate.O – koncert

Kiedy

31.10.2016
poniedziałek | godz. 18:00

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

30zł / normalny
25zł / ulgowy
Nieodebrane rezerwacje - wyprzedawane od 26 października (środa) od godziny 12:00!

Mate.O to artysta, którego nie sposób przypisać do jednego nurtu muzycznego, choć jest doskonale znany w kręgach muzyki chrześcijańskiej. Nie boi się eksperymentować, czego dowodzi jego najnowsza płyta Pieśni Naszych Ojców z utworami, które powstały na przestrzeni 1500 lat.

 Tytuł Pieśni Naszych Ojców nie został nadany krążkowi przypadkowo. Prezentowane są na niej utwory powstałe mniej lub bardziej dawno, zaaranżowane przez artystów pragnących wskrzesić je na nowo lub dodać im współczesnego charakteru. Mate.O skomponował m.in. muzykę do pieśni Jana Kochanowskiego Czego chcesz od nasz Panie czy irlandzkiego utworu z VI wiek On moim Panem.

Cały album utrzymany jest w charakterystycznym dla Mate.O dość spokojnym brzmieniu, poszerzonym jednak o szereg nowych, ludowych elementów. Muzykom pomogło w tym użycie szeregu niecodziennych instrumentów, takich jak bouzuki, flet chiński, piszczałka beskidzka czy lira korbowa. Wszystko to razem składa się na zestaw utworów na tyle zróżnicowanych, by nie nudził, i na tyle jednorodnych, aby nie wprowadzić w stylistyczną dezorientację. To prawdziwa uczta dla ucha i ducha.

Mate.O debiutował na scenie muzycznej w 1997 roku. Album Pieśni Naszych Ojców jest jego piątą solową płytą. Ponadto współpracuje z innymi artystami, np. TGD oraz New life. Jest producentem i inicjatorem wielu wydawnictw muzycznych, w tym płyt dla dzieci. W jego muzyce można usłyszeć elementy folku, rhytm&bluesa, rocka czy jazzu. Jego piosenki z niebanalną harmonią i tekstami znalazły swoich wielu odbiorców i wiernych fanów.

Wystąpią:

  • Mate.O – śpiew, gitary
  • Kasia Gacek-Duda – skrzypce, flety
  • Irek Głyk – perkusja
  • Mirek Stępień – bas
  • Paweł Zarecki – instrumenty klawiszowe
  • Jadwiga Kłapa-Zarecka – śpiew, saksofon
MATE.O

Wybrałem pieśni, które pamiętam z dzieciństwa oraz te, które odkrywałem dzięki wertowaniu starych śpiewników. Sięganie do nich jest dla mnie ożywianiem tradycji jako skarbca duchowego i kulturowego dziedzictwa, które w teraźniejszości możemy pomnażać i udzielać kolejnym pokoleniom.

Mate.O

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu: „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2016”