Mocna Sztuka | Lautrec i tajemnica rudowłosej Carmen

Kiedy

24.11.2022
czwartek | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Już w listopadzie w Dworze Artusa debiutuje cykl związany ze sztuką – „Mocna Sztuka” – prowadzony przez Jarosława Jarry’ego Jaworskiego! O kim opowie 23 listopada 2022 roku w Dworze Artusa? Henriego de Toulouse-Lautreca nie trzeba przedstawiać fanom i fankom sztuki, ale niewiele osób wie, kim była Carmen Gaudin. Losy jednej z ulubionych modelek Lautreca okrywa mrok. Kim była? Dlaczego nigdy się nie uśmiechała? Dlaczego rozstali się z Henrim bez słowa w jeden dzień? O tym wszystkim opowie Wam Jarosław Jarry Jaworski, założyciel fanpage Mocna Kultura, gromadzącego 27 000 fanów na Facebooku i współpracownik Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. W ten sposób rozpoczniemy spotkania pod nazwą „Mocna Sztuka”.

Sztuka nie gryzie, jeżeli ktoś z pasją o niej opowiada. Jarosław Jarry Jaworski robi to jak nikt inny – „po ludzku” – bez zbędnej terminologii, z humorem wprowadzając widzów w świat tajemnic i zagadek sztuki. Od 2 lat, jego „Mocna Kultura” to jeden z najpopularniejszych, a na pewno najfajniejszy, projekt social mediowy o sztuce w polskim Internecie.

W trakcie pierwszego spotkania Jarry zabierze was do Paryża w czasy Belle Epoque i fin de siècle. To tam, na przełomie XIX i XX wieku rodziły się nowe idee w sztuce. Jedną z największych postaci tamtego czasu był Henri de Toulouse-Lautrec. Malarz, grafik i twórca współczesnej sztuki plakatu. Do dziś mający ogromne grono wielbicieli i wielbicielek na całym świecie. Ciężko doświadczony przez choroby, człowiek o wielkiej duszy stał się symbolem Montmartre – „gniazda” paryskiej bohemy i cyganerii.

Zanim jednak został „Wielkim Lautrekiem”, spotkał Carmen Gaudin. Prosta praczka stała się jego muzą i bohaterką olśniewających po dziś dzień obrazów. Jednak ich znajomość zakończyła się po kilku latach w ciągu kilku minut. Co zafascynowało Lautreca w dziewczynie, która nigdy się nie uśmiechała i dlaczego zerwali? Pierwsze spotkanie z „Mocną Sztuką” odkryje przed Wami tę tajemnicę!

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu.