Milonga Piernikowa | Zima

Milonga Piernikowa - Zima

Kiedy

Od 08.02.2020 sobota | godz. 18:00
do 09.02.2020 niedziela | godz. 02:00

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

39zł / normalny
Milonga rozpoczyna się o godz. 18:00 i trwa do godz. 2:00. Bilety: 39 zł w dniu imprezy, 20 zł dla osób nietańczących
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Milonga Piernikowa

Milonga Piernikowa to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga miłośników tanga argentyńskiego!

Pierwsza Milonga Piernikowa miała miejsce zimą 2017 roku i kolejne edycje cieszyły się rosnącym zainteresowaniem. Wówczas wierzyliśmy, że spotkania z tangiem w centrum Torunia będą przygodą, a nie epizodem. Dlatego z tą większą radością Centrum Kultury Dwór Artusa we współpracy z toruńską grupą Milonga Mercurio oraz Stowarzyszeniem Tango Toruń ma przyjemność zaprosić na edycję Milongi Piernikowej – Zima 2020.

Muzyczna historia tanga argentyńskiego sięga XVIII wieku, ale prawdziwy rozwój przypada na początek XX wieku w Argentynie i Urugwaju. Od początku było komponowane jako muzyka taneczna, zaś styl tańca zakładał wzajemne bliskie objęcie, co jeszcze w latach 20. budziło niemałe kontrowersje w Europie.  Najbardziej istotnym elementem tanga argentyńskiego jest pełna improwizacja. Tę samą muzykę, ten sam utwór różne pary interpretują w swój indywidualny sposób uzależniony od przeżywanych emocji. Niektórzy mówią, że tango to flirt dwóch osób z muzyką podczas wspólnego tańca.

Milonga nie jest ani pokazem, ani koncertem… To raczej sposób spędzenia czasu, łączący w sobie miejsce, ludzi, muzykę i klimat. Każdy, kto przekroczy próg sali staje się częścią Milongi. Część gości czerpie radość z tańca, niektórzy z obserwacji par zatopionych w objęciu, inni z możliwości spotkań towarzyskich przy lampce wina, ale większość po prostu delektuje się muzyką i niepowtarzalną atmosferą. Stąd nie trzeba być tancerzem, aby miło spędzić czas na milondze tanga argentyńskiego.

Kilka słów o maestros tej edycji Milongi…

MARCELO – Argentyńczyk pochodzący z Buenos Aires – profesjonalny tancerz, choreograf i nauczyciel, który ma za sobą olbrzymie i wszechstronne doświadczenie, które wchłonął od najlepszych nauczycieli i maestros w Buenos Aires. Od dawna występował na prestiżowych i tradycyjnych scenach Buenos Aires (w show tangowych): La Cumparsita, Bar Sur, La Ventana, El Viejo Almacen, Homero Manzi y Cafe Tortoni.
W latach 2001-2002 występował w tango shows:
– w Teatro Colón (z Marisą Quirogą jako główną baleriną)
– w Una Suite de Tango w Centro Cultural Borges – wspólnie z tancerzami Teatru Colón
Wygrał 2 nagrodę na Mistrzostwach Świata w Tangu organizowanych przez La Virutę i Tangautę w 2002r.

LUIZA – żona Marcela, jest jedną z pierwszych tancerek i nauczycielek tanga w Polsce. Od 2009 r. pracuje razem ze swoim mężem Marcelo. W Buenos Aires pracowała, ucząc tanga z Oskym Casasem w jednej z najpopularniejszych tradycyjnych milong: w El Beso (2007-2008). Razem z Oskym tańczyli pokazy na takich milongach jak „Milonguita” i „Cachirulo” w Buenos Aires.
Ze swoim byłym partnerem Jakubem Korczewskim otworzyła pierwszą regularną szkołę tanga w Polsce (2003) i pracowała z nim przez 5 lat. We współpracy z Luisem Bianchi (Buenos Aires) wyprodukowała pierwsze polskie show tangowe dla teatru („Tango Historias” 2006), w którym występowała także jako tancerka (Warszawa i Koszalin 2006). W 2004 r. tańczyła pokaz tanga podczas „Tango Argentino Show” Juana Carlosa Copesa – legendy tanga, tancerza i choreografa znanego z filmu „Tango” Carlosa Saury.

Marcelo i Luiza to jedni z nielicznych par w Europie, które tańczą różne style tanga, znają i umieją pokazać ich różnice i subtelne szczegóły. Świetnie odnajdują się zarówno w tango milonguero czy starym canyengue jak i w tangu tradycyjnym, szeroko pojętym tango salon. Korzystają często z rozwiązań tango nuevo a także wzbogacają swój taniec o bardzo ekspresyjne tango show (tango escenario). Uwielbiają też tańczyć milongę.

Uwaga!

  • Milonga tradycyjnie potrwa do godziny 2:00
  • Posiadaczom karty Moja Starówk@ przysługuje prawo do zakupu biletu na Milongę w przedsprzedażowej cenie także w dniu wydarzenia w kasie Dworu Artusa do godziny 21:00
  • W godzinach 21:00 – 23:59 będzie możliwość zakupu biletu w cenie 39 zł wyłącznie na stronie internetowej www.artus.torun.pl
  • Około godziny 22:00 odbędzie się pokaz Marcelo i Luizy Almiron
  • Prezentem dla uczestników Milongi jest nieodpłatne Zwiedzanie Dworu Artusa, 8 lutego 2020 o godz. 17:00 (max 50 osób)
  • Dostępna będzie kafeteria. Dostępne będą napoje, kanapki etc.
  • Będą dostępne bilety „Dla widzów” w cenie 20 zł skierowane dla osób nietańczących tango, a chcących poczuć klimat Milongi Piernikowej, które zapraszamy około godziny 20:00 (bądź później), gdy Milonga promienieje pełną energią.