Literackie ścieżki pamięci - Mariusz Olbromski i Maria Baka-Wilczek
W grudniowy wieczór w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie zatytułowane Literackie ścieżki pamięci, na które zapraszają: Centrum Kultury Dwór Artusa, Instytut Literatury Polskiej UMK oraz Fundacja im. Profesora Artura Hutnikiewicza. Wypełni je promocja tomiku poetyckiego Mariusza Olbromskiego – Symfonia lwowska oraz impresje poetycko-muzyczne w wykonaniu pianistki Marii Baka-Wilczek.
Mariusz Olbromski – filolog klasyczny, polonista, muzealnik, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, badacz kresowych wątków polskiej kultury i poeta.
Olbromski pragnie być przewodnikiem po wielowymiarowej przestrzeni: rekonstruować słowem ruiny, przywracać znaczenia zapomnianym wyrazom – tym różnym: wiośniankom, gdulom, bodiakom, bałkom, basztanom…, przypominać ludzi, których życie pozostawiło tu ślady zarastające teraz „dzikim winem i powojem”.
Maria Baka-Wilczek – krakowska pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Ludwika Stefańskiego. W jej bogatym repertuarze znajdujemy muzykę polską różnych epok, przede wszystkim – utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego.
Spotkanie poprowadzi Grażyna Halkiewicz-Sojak.


