Leszek Możdżer - Zaduszki jazzowe

Kiedy

02.11.2012
piątek | godz. 18:00

Gdzie

Sala Wielka
Wydarzenie archiwalne

Należy do ulubieńców toruńskiej publiczności. Jego koncerty od lat, niezmiennie, odbywają się przy wypełnionej widowni. Leszek Możdżer podczas Forte Artus Festivalu wystąpi solo z programem Od Chopina do Komedy. Twórczość tych wybitnych kompozytorów to bliskie tematy pianisty. Nagrał znakomite płyty Chopin Demain – Impressions i Komeda, która według miesięcznika Jazz Forum została ogłoszona Płytą Roku 2011. Te woluminy zapewne mają swoje poczesne miejsce w zbiorach melomanów, ale nic nie zastąpi koncertów. A koncerty Leszka Możdżera to swoiste spektakle teatralne, happeningi improwizacji i nie trzeba przekonywać, że warto w nich uczestniczyć.

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianistą światowej klasy, odważnym eksploratorem, oryginalnym twórcą posiadającym własny język muzyczny. Nie interesują go przetarte, znane szlaki muzyczne. Ciągle poszukuje, nowych inspiracji i nowych wyzwań. Uknułem sobie pewien plan, żeby być muzykiem totalnym i rozwijać się we wszystkich kierunkach – to słowa Leszka Możdżera.

Ma przebogatą dyskografię i sam w wywiadach mówi, że większość nagrał niepotrzebnie. Może to świadczyć o skromności, ale na pewno świadczy o tym, że gdzieś w środku, jak przystało na wielkiego artystę, jest w nim duża doza niezadowolenia. Pewnie dlatego tak wiele tworzy i sprawdza siebie w różnych rolach jak choćby w teatralnych realizacjach: Hair – love, rock musical czy Sen Nocy Letniej w Teatrze Muzycznym w Gdyni lub Psychosis Sarah Kane, w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Pracuje z najlepszymi muzykami i artystami w różnych dziedzinach sztuki.

Leszek Możdżer i Tomasz Stańko dokonali cudu nad Wisłą. Sprawili, że Polacy słuchają jazzu.
Dagny Kurdwanowska

Mecenasem koncertu jest firma Arpol Moto Company 

Zapewniamy BEZPŁATNY DOJAZD i POWRÓT komunikacją miejską na koncert Leszka Możdżera. Podstawą ulgi (ważnej godzinę przed i dwie godziny po imprezie) będzie BILET NA KONCERT.

Goście wydarzenia