Literatura po toruńsku – panel

Kiedy

04.12.2016
niedziela | godz. 18:00

Gdzie

Sala Wielka
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Miasto Toruń od zawsze związane było z literaturą. Tutaj spacerował Witkacy, tworzył Przybyszewski, studiował Zbigniew Herbert. Dziś też Gród Kopernika stanowi inspiracje, miejsce akcji, a czasem nawet staje się głównym bohaterem książek i opowiadań.

Wspólnie z toruńskimi literatami postanowiliśmy się przyjrzeć temu fenomenowi, tworząc jedyny w swym rodzaju dyskusyjny panel, w którym wezmą udział rodzimi twórcy: Aneta Jadowska, Piotr Głuchowski, Robert Małecki, Karina Bonowicz, Marcel Woźniak i Przemysław Semczuk. Całość moderować będzie nieukrywający swych bliskich związków z literaturą Grzegorz Giedrys.

Więcej informacji o 22. Toruńskim Festiwalu Książki dostępne na stronie: www.torunskifestiwalksiazki.pl

Aneta Jadowska

Aneta Jadowska – pisarka urban fantasy i filolog. Z Toruniem związana od 2000 roku. Miłośniczka niełatwych zdań – stąd doktorat z literatury. Gród Kopernika i jego magiczny odpowiednik stanowią tło dla jej dwóch serii – debiutanckiej heksalogii o Dorze Wilk oraz szamańskiej serii o Witkacym.

Piotr Głuchowski

Piotr Głuchowski – reporter i dziennikarz. Wychowywał się w Toruniu. Od 1990 roku jest dziennikarzem i redaktorem „Gazety Wyborczej”. Napisał około 300 reportaży z Polski, Białorusi, Izraela i Wielkiej Brytanii. Laureat nagrody „Grand Press” za reportaż o władcach Korei Północnej. W 2012 roku napisał kryminał Umarli tańczą, którego akcja toczy się w Toruniu.

Karina Bonowicz

Karina Bonowicz – dziennikarka, pisarka i scenarzystka. Autorka powieści Pierwsze koty robaczywki, książki I tu jest bies pogrzebany, monografii Józefa Czechowicza teatr widziadeł i snówstudium psychoanalityczne twórczości poetyckiej oraz przewodnika online Co ma piernik do Torunia, czyli subiektywny przewodnik po mieście (nie tylko) Kopernika dla (nie tylko) nowojorczyka.

Marcel Woźniak

Marcel Woźniak – z zawodu dziennikarz i scenarzysta, z powołania humanista. Z Toruniem związany od 2003 roku. Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Adaptacji Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autor scenariuszy reklam, seriali telewizyjnych dla TVN i Polsat Cafe oraz filmów krótkometrażowych Caissa i Snufit.

Robert Małecki

Robert Małecki – politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów. Laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Jego debiutancka powieść Najgorsze dopiero nadejdzie ukazała się w 2016 roku.

Przemysław Semczuk

Przemysław Semczuk – dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce historii Polski z okresu PRL. Publikował na łamach tygodników „Newsweek” i „Wprost”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wysokie Obcasy Extra”. Autor książek Czarna wołga. Kryminalna historia PRL, Maluch. Biografia, Zatajone katastrofy PRL oraz Magiczne dwudziestolecie.