Kazimierz Brakoniecki – spotkanie autorskie

Kiedy

02.12.2016
piątek | godz. 16:00

Gdzie

Kafeteria Struna Światła
Wstęp wolny! Zapraszamy!

Kazimierz Brakoniecki to polski poeta, eseista, krytyk literacki, animator kultury, współzałożyciel i jeden z liderów pisma, stowarzyszenia oraz fundacji Wspólnota Kulturowa Borussia.

W Dworze Artusa spotka się z czytelnikami podczas Toruńskiego Festiwalu Książki. Z pewnością nie zabraknie opowieści o ostatnim tomie poezji Amor fati, który autor uważa za kwintesencję swojej biografii. Wiersze z tego tomu mają formę apostrofy. Brakoniecki zwraca się nimi do osób bliskich i nieznanych. W swoich utworach odtwarza przemilczane przez PRL biografie rodzinne Polaków przesiedlonych z kresów wschodnich na tzw. „ziemie zachodnie”.

Brakoniecki debiutował na łamach Nowego Wyrazu, a jego pierwszy tom poezji Zrosty ukazał się w 1979 roku. Jest autorem blisko trzydziestu książek poetyckich i laureatem wielu nagród m.in. nagrody im. Stanisława Piętaka (1991), paryskiej „Kultury” (1996), Ministra Kultury (2002) i Literackiego Wawrzynu Warmii i Mazur (2008). W 2016 roku dołączył do grona laureatów Nagrody Miast Partnerskich Getyngi i Torunia im. Samuela Bogumiła Lindego.

Więcej informacji o 22. Toruńskim Festiwalu Książki dostępne na stronie: www.torunskifestiwalksiazki.pl

Ma się obraz poety notującego na gorąco, nie selekcjonującego materiału, jaki ciśnie się do oka i duszy. Brakoniecki obrał metodę eksplozji i obnażenia, tu chyba tkwi sedno jego artystycznych zabiegów.\

Karol Maliszewski