Kameralistyka wiolonczelowa dawniej i dziś | Sonaty wiolonczelowe

Kiedy

30.10.2020
piątek | godz. 19:00

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

15zł / normalny
10zł / ulgowy

Sonatami pierwotnie nazywano każdy utwór instrumentalny, w przeciwieństwie do wokalnego – kantaty. Na przestrzeni wieków wytworzyła jednak własną specyficzną formę muzyczną, po którą chętnie sięgali najznamienitsi twórcy. W ramach koncertu w Dworze Artusa usłyszymy przegląd sonat na wiolonczelę znanych kompozytorów takich jak Schubert, Beethoven, Debussy, Poulenc, Bach czy Boccherini, zagranych przez Dominika Gawarkiewicza, Karoline Sekułę i Alexandre Natalie Rosol. Za każdą z sonat stoi niezwykła historia jej powstawania a osobowość twórcy pozostawia na niej rozpoznawalne dla koneserów muzycznych piętno.

W czasie koncertu usłyszymy utwory:

  • Franciszek Schubert – Sonata a-moll „Arpeggione” D 821
  • Ludwig van Beethoven – Sonata D-dur nr 5, op. 102 nr 2
  • Claude Debussy – Sonata d-moll
  • Francis Poulenc – Sonata FP 143
  • J. S. Bach Preludium z II suity d-moll, BWV 1008
  • L. Boccherini – Sonata A-dur – Adagio i Allegro

Dominik Gawarkiewicz –  w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia W Toruniu, którą w 2015 roku ukończył z wyróżnieniem. Obecnie jest uczniem VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu. Kształci się pod kierunkiem Pani Doroty Bojarczuk. Dominik jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Toruń, Miasta Torunia w Dziedzinie Kultury.

Karolina Sekuła – uczennica VI klasy w Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, w klasie fortepianu Marka Kamoli. Kształci się pod kierunkiem Pani Doroty Bojarczuk. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła pod okiem Marii Krzyżanowskiej, a następnie kontynuowała ją w klasie Aleksandry Soboń-Wakarecy. Jest laureatką konkursów pianistycznych oraz kameralnych.

Alexandra Natalie Rosol – uczennica V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu. Kształci się pod kierunkiem Pani Doroty Bojarczuk. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych.