Janusz Leon Wiśniewski | spotkanie autorskie
Janusz Leon Wiśniewski to ceniony pisarz i naukowiec, którego twórczość od lat porusza czytelniczki i czytelników na całym świecie. Uznanie przyniosła mu bestsellerowa pozycja Samotność w sieci. Tematem spotkania będzie jednak najnowszy zbiór opowiadań autora – Stany splątane. Każde z nich jest osobną historią, choć wszystkie łączy refleksja nad zaskakującymi sieciami zdarzeń, wyborów i emocji, które nie zawsze kontrolujemy. Stany splątane uczą, jak dostrzegać więcej, odczuwać mocniej i rozumieć lepiej.
Janusz Leon Wiśniewski – naukowiec i pisarz. Magister fizyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika, magister ekonomii także na UMK, doktor informatyki Politechnika Warszawska oraz doktor habilitowany chemii Politechnika Łódzka. Od 1987 do 2018 roku pracował we Frankfurcie nad Menem w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest projektantem i autorem pierwszego na świecie programu do automatycznej translacji struktur w nomenklaturę chemiczną.
Jako pisarz zadebiutował w 2001 roku powieścią Samotność w Sieci, na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Teatr „Vis-a-Vis” w Kijowie zaadaptował i wystawił spektakl na podstawie Samotności w Sieci, premiera odbyła się w 2020 roku. Jest autorem wielu powieści między innymi Los powtórzony, Bikini, Grand, Na Fejsie z moim synem, zbiorów opowiadań między innymi: Zespoły napięć, Moje historie prawdziwe esejów Czy mężczyźni są światu potrzebni?, Intymna teoria względności, Sceny życia za ścianą, a także rozpraw popularnonaukowych. Napisał również książki dla dzieci, takie jak Marcelinka rusza w Kosmos. Bajka trochę naukowa, „Marcelinka Cecylka i pan Genomek. Bajka mocno genetyczna, Uczucia.
Tłumaczenia jego książek ukazały się w 19 krajach, między innymi we Włoszech, Rosji, Chinach, Turcji, Holandii, Belgii, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Albanii, Wietnamie, Armenii, na Litwie i Łotwie.
Jest ojcem dwóch córek: Joanny oraz Adrianny.
Obecnie zamieszkuje Frankfurt nad Menem i Gdańsk.
Spotkanie poprowadzi Paulina Błaszkiewicz – dziennikarka „Gazety Wyborczej, wcześniej przez dziewięć lat związana z toruńskim dziennikiem Nowości, gdzie pisała głównie o kulturze. Publikowała na łamach ogólnopolskich tygodników, pisząc wywiady i reportaże na przykład dla Polityki i Tygodnika Powszechnego. Pisze o tym, co ważne. Lubi szukać dziury w całym. Zodiakalna Bliźniaczka, mama sześcioletniej Melanii. Poza tym, że pisze, lubi też słuchać, oglądać i czytać. Jest miłośniczką twórczości Eleny Ferrante.
fot. Rafał Masłow
Janusz Leon Wiśniewski to ceniony pisarz i naukowiec, którego twórczość od lat porusza czytelniczki i czytelników na całym świecie. Uznanie przyniosła mu bestsellerowa pozycja „Samotność w sieci”. Tematem spotkania będzie jednak najnowszy zbiór opowiadań autora – „Stany splątane”. Każde z nich jest osobną historią, choć wszystkie łączy refleksja nad zaskakującymi sieciami zdarzeń, wyborów i emocji, które nie zawsze kontrolujemy. „Stany splątane” uczą, jak dostrzegać więcej, odczuwać mocniej i rozumieć lepiej.
Jako pisarz zadebiutował w 2001 roku powieścią „Samotność w Sieci”, na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Teatr „Vis-a-Vis” w Kijowie zaadaptował i wystawił spektakl na podstawie „Samotności w Sieci” (premiera odbyła się w 2020 roku). Jest autorem wielu powieści (między innymi: „Los powtórzony”, „Bikini”, „Grand”, „Na Fejsie z moim synem”), zbiorów opowiadań (między innymi: „Zespoły napięć”, „Moje historie prawdziwe”) esejów („Czy mężczyźni są światu potrzebni?”, „Intymna teoria względności”, „Sceny życia za ścianą”), a także rozpraw popularnonaukowych. Napisał również książki dla dzieci, takie jak „Marcelinka rusza w Kosmos. Bajka trochę naukowa”, „Marcelinka Cecylka i pan Genomek. Bajka mocno genetyczna”, „Uczucia”.
Tłumaczenia książek Janusza Leona Wiśniewskiego ukazały się w 19 krajach, między innymi we Włoszech, Rosji, Chinach, Turcji, Holandii, Belgii, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Albanii, Wietnamie, Armenii, na Litwie i Łotwie.
Jest ojcem dwóch córek: Joanny oraz Adrianny.
Obecnie zamieszkuje Frankfurt nad Menem i Gdańsk.
Spotkanie poprowadzi Paulina Błaszkiewicz – dziennikarka „Gazety Wyborczej”, wcześniej przez dziewięć lat związana z toruńskim dziennikiem „Nowości”, gdzie pisała głównie o kulturze. Publikowała na łamach ogólnopolskich tygodników, pisząc wywiady i reportaże m.in. dla „Polityki” i „Tygodnika Powszechnego”. Pisze o tym, co ważne. Lubi szukać „dziury w całym”. Zodiakalna Bliźniaczka, mama sześcioletniej Melanii. Poza tym, że pisze, lubi też słuchać, oglądać i czytać. Jest miłośniczką twórczości Eleny Ferrante.