Filmowe poniedziałki

Kiedy

01.07.2019
poniedziałek | godz. 18:30

Gdzie

Artus Cinema
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru pół godziny przed seansem. Jednej osobie przysługują 2 wejściówki. Brak możliwości rezerwacji wejściówek. Pokaz tego samego filmu również o godz. 15:30
Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Filmowe poniedziałki

Tym razem Filmowe poniedziałki zaprezentują komediodramat – wzruszającą historię człowieka, który ze wzglądu na współpracę z „Solidarnością” postanowił schronić się w zakonie, uciekając tym samym nie tylko od komunistycznego reżimu, ale także swojej rodziny. Po siedemnastu latach odosobnienia, gdy nadarza się dla niego okazja powrotu na łono społeczeństwa, zostaje niemalże od razu rozpoznany przez żonę i trójkę dorosłych już dzieci. Mężczyzna chce naprawić krzywdy, które wyrządziła bliskim jego obecność. Zadanie okazuje się jednak trudniejsze, niż myślał. Rodzina nie da mu się wkupić w swoje łaski tak łatwo, a o jego miejscu w dawnym domu decyduje konkubent żony.

Film w dosadny sposób ukazuje nie tylko przemiany polityczne w Polsce na przestrzeni siedemnastu lat. Prezentuje również patologie naszej codzienności – absurdy polityczne, telewizyjne wariacje, problemy narkotykowe wśród młodzieży. Wszystko to w mistrzowskiej, skłaniającej do przemyśleń, komediowej oprawie. Topowa obsada była jedną z przyczyn, dla których na festiwalu w Gdyni film został nagrodzony trwającymi ponad 3 minuty owacjami na stojąco.

Jak zawsze projekcja poprzedzona będzie krótkim filmoznawczym komentarzem, w którym zawarte zostaną ciekawostki i anegdoty przybliżające produkcję.