Festiwal Powracająca Fala 2022 | Załoga Kryzys + Brylband | Koncert i spotkanie z twórcami Festiwalu Nowej Fali w Toruniu

Kiedy

08.10.2022
sobota | godz. 18:30

Gdzie

Sala Wielka

Bilety

40-35zł / normalny
Wydarzenie archiwalne
Bilety na koncert: 35 zł/przedsprzedaż, 40 zł/w dniu koncertu | Po części koncertowej (godz. 20:30) w Sali Małej odbędzie się darmowe spotkanie z twórcami Festiwalu Nowej Fali w Toruniu

Nadchodzi kryzys, ale nie obawiajcie się – całkowicie zaplanowany! Już 8 października 2022 roku na Sali Wielkiej Dworu Artusa usłyszymy zespół, który po latach, w częściowo zmienionym składzie powraca na scenę. Sentymentalny powrót do korzeni polskiego punka i reggae uczyni dla nas warszawska Załoga Kryzys, a towarzyszyć jej będzie toruński Brylband!

Załoga Kryzys to zespół składający się z byłych muzyków legendarnej kapeli Kryzys, funkcjonującej na przełomie lat 70. i 80. Choć warszawska formacja istniała zaledwie trzy lata (1979-1982), kompozycje Roberta Brylewskiego zapewniły jej członkom miano prekursorów punka i reggae na polskim rynku muzycznym. Przez długie lata, jedynym wydawnictwem utworów Kryzysu był francuski bootleg wypuszczony bez wiedzy muzyków. „Mam już dość”, „Telewizja” czy „Dolina lalek” były jednak niezwykle ważnym głosem młodych ludzi, którzy w babilońskiej rzeczywistości zmagali się nie tylko z systemem, ale i zwyczajnymi, młodzieńczymi problemami. W skład Załogi Kryzys wchodzi aż czterech muzyków z pierwszych składów Kryzysu, są to: Dariusz „Magik” Kotuszewski, Tomasz „Men” Świtalski, Marek „Markus” Iwańczuk oraz Piotr „Śledziu” Ślesicki. Skład uzupełniają Marcin „Punkt 77” Wieczorek  (Deuter Tribute to Kelner i Tasiemka), Marek „Marco” Wojtachnia (Big Baltic Band, Restless, Johan Band i Atak Serca), Radzian Berger (Martin Ruthoff, Mary Dean, Gin&Tonic, Noboco, Deuter, Restless, Atak Serca i Czarno-Biali Indianie). Co ciekawe, podobnie jak przed laty, managerem kapeli jest Jacek Olechowski.

O punkrockowy aperitif zadba toruńska kapela Brylband, posiadająca w swoim repertuarze covery utworów z dorobku Roberta Brylewskiego. Artysta był twórcą i najważniejszym filarem takich zespołów jak m.in.: Kryzys, Brygada Kryzys, 12R43L, Armia, Falarek Band czy The Users. Swobodnie poruszał się między gatunkami, uczestniczył w niezliczonych projektach muzycznych rozpiętych miedzy nowoczesnym jazzem a postindustrialną elektroniką. Był człowiekiem, który wyrywał się z każdej konwencji. Program hołdujący jednej z najważniejszych postaci środowiska muzycznego lat 80. i 90. z pewnością przeniesie nas w czasy świetności polskiej alternatywy. W skład zespołu wchodzą: Jarosław „Babajaro” Szubert (wokal, gitara), Robert „Odik” Ohde (gitara basowa), Łukasz Roszczynialski (gitara, drugi wokal), Bartek „Marshall” Maruszak (perkusja), Mateusz „Herbical” Kedracki (klawisze).

Pamiętajcie, by nie opuścić Dworu Artusa przedwcześnie! Po części koncertowej w Sali Małej odbędzie się niezwykłe spotkanie, będące bezpośrednim powrotem do korzeni festiwalu. Naszymi prelegentami będą twórcy Festiwalu Nowej Fali w Toruniu w latach 1980-1984! O kultowym festiwalu porozmawiamy z Waldemarem Rudzieckim, Szymonem Matusiakiem oraz Grzegorzem Grabowskim.

Waldemar Rudziecki – animator kultury, promotor, impresario, producent. Był kierownikiem klubów jazzowych Bielany i Od Nowa oraz promotorem m.in. zespołów: Irjan, Jazz Formation, Republika, Bikini, Rejestracja, Fragmenty Nietoperza. Pomysłodawca i współorganizator dwóch pierwszych edycji Przeglądu Nowofalowych Grup Rockowych w Toruniu w latach 1980 i 1981. W okresie późniejszym był pomysłodawcą, współtwórcą i realizatorem wielu ważnych dla kultury Wybrzeża przedsięwzięć (m.in.: Sax Club, Fotoplastikon Gdyński, manifest New Folk Art, Kolonia Artystów Młode Miasto, a także działającego do dzisiaj Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego w Serbsku).

 Szymon Matusiak – wraz ze Zbyszkiem Cołbeckim (Ziggy Dust) utworzył w 1978 roku pierwszą grupę punkową w Toruniu Odious and Larval. Po koncercie grupy Tilt w Toruniu w 1979 roku regularnie prowadził nowofalowe przesłuchania płytowe w klubie Od Nowa. Współorganizator I i II Festiwalu Nowofalowych Grup Rockowych w Toruniu w latach 1980 i 1981. Podczas pierwszego z tych festiwali wystąpił z grupą Ornitolodzy, podczas drugiego – w duecie Last Portion.

Grzegorz Grabowski – animator kultury, promotor i wieloletni menadżer Nocnej Zmiany Bluesa. Kierownik klubów studenckich Dominus i Imperial. Współorganizator pierwszego Przeglądu Nowofalowych Grup Rockowych w Toruniu w 1980 roku. Pomysłodawca i współorganizator kultowego festiwalu Muzyczny Camping. Od 2015 roku prezes Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Szczegółowe informacje i program Festiwalu: TUTAJ!


Organizatorzy Festiwalu: Fundacja Wspieramy Kulturę SztukArt, Centrum Kultury Dwór Artusa.

Komitet Honorowy: Waldemar Rudziecki, Szymon Matusiak, Marek Stankiewicz, Grzegorz Grabowski, Jarosław Radomski.

Partnerzy Festiwalu: Kartoteka Wariata, Agencja Reklamowa Gall, Duży Format, MSU Publishing, Muzyczny Kram, Toruńska Giełda Winylowa, Mistrz i Małgorzata Restauracja, Apartamenty Luizjana Mostowa 10, Restauracja Luizjana Dwór Artusa, Browar Toruński Toruń, 2 Światy Pub & Klub Muzyczny, PUB Spółdzielczy.

Patronat medialny: Radio SuperNova, Muzyczny Kram, Kulturalne Media, Muzyczny Zwierz.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.