Festiwal Powracająca Fala 2022 | Wieczór filmowy i spotkanie autorskie

Kiedy

07.10.2022
piątek | godz. 18:30

Gdzie

Artus Cinema
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Po seansie o godz. 20:00 w Artus Cinema odbędzie się spotkanie z twórcami: Michałem Wiraszko, Zbigniewem Krzywańskim, Grzegorzem „Gelo” Sakerskim

Tytuł festiwalu z pewnością budzi w Was wiele skojarzeń. Z racji na impuls jakim jest wspomnienie Festiwalu Nowej Fali, można by pomyśleć, że właśnie dlatego „fala powraca”. Ale czy na pewno jest to jedyne skojarzenie?

Drugiego dnia festiwalu w Artus Cinema obejrzymy dwie produkcje, skupione wokół ruchów środowiska punkowego z przełomu lat 70. i 80. Obok „Facetów w czerni” produkcji A. Maliszewskiej z 1998 roku obejrzymy także film Michała Wiraszko pt.: „Powracająca Fala”, nawiązujący do kultowego dokumentu „Fala” Piotra Łazarkiewicza z 1986 roku. Po niemal trzydziestu latach Wiraszko postawił w swojej produkcji te same pytania, na które artyści odpowiadają już nie z perspektywy młodych gniewnych, ale jako ludzie z szerokim bagażem doświadczeń. Film dedykowany przedwcześnie zmarłemu Łazarkiewiczowi z pewnością poruszy nie tylko entuzjastów historii festiwalu w Jarocinie, ale wszystkich zainteresowanych środowiskiem muzycznego undergroundu.

.

Jak ewoluowała perspektywa bohaterów „Fali” przez trzy dekady od premiery dokumentu Łazarkiewicza? W jaki sposób uczestnicy pierwszych edycji Jarocina rewidują przeszłość w oparciu o nowe doświadczenia? Odpowiedzi poszukamy nie tylko na ekranie, ale także podczas spotkania towarzyszącego pokazom. Tego samego dnia o godz. 20:00 spotkamy się bowiem w Artus Cinema, gdzie na te i inne około muzyczne tematy porozmawiamy z Michałem Wiraszko, Zbigniewem Krzywańskim i Grzegorzem „Gelo” Sakerskim.

Szczegółowe informacje i program Festiwalu: TUTAJ!


Organizatorzy Festiwalu: Fundacja Wspieramy Kulturę SztukArt, Centrum Kultury Dwór Artusa.

Komitet Honorowy: Waldemar Rudziecki, Szymon Matusiak, Marek Stankiewicz, Grzegorz Grabowski, Jarosław Radomski.

Partnerzy Festiwalu: Kartoteka Wariata, Agencja Reklamowa Gall, Duży Format, MSU Publishing, Muzyczny Kram, Toruńska Giełda Winylowa, Mistrz i Małgorzata Restauracja, Apartamenty Luizjana Mostowa 10, Restauracja Luizjana Dwór Artusa, Browar Toruński Toruń, 2 Światy Pub & Klub Muzyczny, PUB Spółdzielczy.

Patronat medialny: Radio SuperNova, Muzyczny Kram, Kulturalne Media, Muzyczny Zwierz.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.