Festiwal Powracająca Fala 2022 | Wernisaż wystawy „Polski Punk 1978-1984” i spotkanie autorskie z Anną Dąbrowską-Lyons

Kiedy

06.10.2022
czwartek | godz. 18:30

Gdzie

Sala Mała
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Po wernisażu o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie z artystką, któremu towarzyszyć będzie promocja książki „Polski Punk 1978-1984” | Po zakończeniu Festiwalu wystawa zostanie przeniesiona do Fotogalerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 i dostępna będzie dla oglądających od 10 października 2022 roku do 9 listopada 2022 roku od poniedziałku do piątku w godz. 11:00–19:00. Wstęp wolny

Z czym wiąże się fotografia koncertowa? W jakich ramach się zamyka? Jest gałęzią reportażu, a może raczej artystycznym obrazem tego, co słychać? Fotografie, których wystawę będziemy gościć w ramach Festiwalu Powracająca Fala 2022, zostały stworzone przez osobę, która od początku była częścią kultury punkowej. Uczestniczyła i tworzyła ją, uznając to za nieodłączną część swojego życia. Wystawa „Polski Punk 1978-1984” jest efektem bycia autorki wewnątrz tego ruchu, a warszawska załoga oddała jej oku nie tylko koncerty, ale całą swoją codzienność.

Anna Dąbrowska-Lyons była jedną z niewielu kobiet, które współtworzyły punkowe środowisko pod koniec lat 70. Jej fotografie są nie tylko niezwykle cennym materiałem archiwalnym, dokumentującym zawiązywanie się nowofalowych środowisk, ale także posiadają wysoką wartość artystyczną. Pierwsza wystawy jej prac odbyły się w renomowanych warszawskich galeriach sztuki: Desa (1983), Galeria Ireny Jarosińskiej (1984) oraz Galeria Za Żelazną Bramą (1985). Po emigracji do Wielkiej Brytanii pokazywała swoje fotografie w londyńskim Cockpit Theatre, a w późniejszych latach wystawiała je m.in.: w Amsterdamie i Berlinie. W 2003 roku ukończyła studia podyplomowe z zakresu fotografii w Central Saint Martins School of Art.

Po wernisażu o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie z artystką, któremu towarzyszyć będzie promocja książki o tym samym tytule. Publikacja „Polski Punk 1978-1984” Anny Dąbrowskiej-Lyons ukazała się nakładem kultowej Manufaktury Legendy. Podczas wydarzenia będziemy mieć okazję na rozmowę zarówno z autorką, a także ze Sławkiem Pakosem – właścicielem ML oraz wieloletnim wydawcą albumów muzycznych oraz publikacji na temat częstokroć zapomnianych już twórców polskiego undergroundu.

Jeśli chcecie sobie przypomnieć, jak zawiązywały się pierwsze punkowe załogi, wspomnieć takich artystów jak Robert Brylewski czy Kelner lub po prostu pokazać, że „punk’s not dead” nie jest tylko popkulturowym hasłem – nie może Was zabraknąć już 6 października 2022 roku w Sali Małej Dworu Artusa!

Spotkanie i wernisaż będą również szansą do nabycia publikacji „Polski Punk 1978-1984” Anny Dąbrowskiej-Lyons.

Po zakończeniu Festiwalu wystawa zostanie przeniesiona do Fotogalerii Muz przy ul. Podmurnej 1/3 i dostępna będzie dla oglądających od 10 października do 9 listopada 2022 roku.

Szczegółowe informacje i program Festiwalu: TUTAJ!


Organizatorzy Festiwalu: Fundacja Wspieramy Kulturę SztukArt, Centrum Kultury Dwór Artusa.

Komitet Honorowy: Waldemar Rudziecki, Szymon Matusiak, Marek Stankiewicz, Grzegorz Grabowski, Jarosław Radomski.

Partnerzy Festiwalu: Kartoteka Wariata, Agencja Reklamowa Gall, Duży Format, MSU Publishing, Muzyczny Kram, Toruńska Giełda Winylowa, Mistrz i Małgorzata Restauracja, Apartamenty Luizjana Mostowa 10, Restauracja Luizjana Dwór Artusa, Browar Toruński Toruń, 2 Światy Pub & Klub Muzyczny, PUB Spółdzielczy.

Patronat medialny: Radio SuperNova, Muzyczny Kram, Kulturalne Media, Muzyczny Zwierz.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.